کرم های گرد در گربه ها

مستوره نوربخش      ۱۵ دي ۱۳۹۷

   گربه

اگرچه درگیری با کرم های گرد اتفاقی ناخوشایند است اما متأسفانه به طور رایج در گربه ها دیده می شود و در سن کم شایع تر می باشد. حتی گربه هایی که در داخل خانه هستند نیز می توانند درگیر شوند. خوشبختانه این بیماری قابل پیشگیری است ولی شناسایی و درمان این بیماری هم بسیار ساده و مقرون به صرفه است.

علائم درگیری گربه به کرم های گرد:

 علائم کرم های گرد در گربه ها می تواند تا حدودی چالش برانگیز باشد. مثلا اگر گربه شما در دستگاه گوارش دارای تعداد کمی کرم گرد باشد، ممکن است هیچ علائمی بروز ندهد اما به طورکلی می توانید شاهد علائمی چون بی حالی، استفراغ، تورم ناحیه شکم، کاهش وزن و اسهال در گربه خود باشید.

کرم-گرد

به خصوص بچه گربه ها ممکن است کرم را با استفراغ بالا بیاورند و یا اینکه شما کرم را در مدفوع گربه مشاهده کنید. اگر به کرم گرد مشکوک هستید با دقت بیشتری ظرف خاک را تمییز کنید شاید در هنگام برداشتن مدفوع آن ها را مشاهده کنید. در موارد شدید کرم های گرد می توانند باعث انسداد روده و یا سرفه شوند زیرا امکان دارد لارو آن ها به ریه مهاجرت کرده باشد.

علت ابتلای گربه به کرم های گرد چیست؟

گربه ها می‌توانند با خوردن یک حیوان کوچک که خود به کرم مبتلا بوده است مثل موش یا شکار دیگر مبتلا شوند. بچه گربه ها در صورت درگیری مادر به کرم گرد ممکن است از طریق مصرف شیر مبتلا شوند. متأسفانه گربه هایی که در خانه نگهداری می‌شوند هم ازاین بیماری در امان نیستند. آن ها با خوردن یک پشه آلوده که به خانه شما راه یافته است می‌توانند مبتلا شوند.

گربه

چه گربه هایی در معرض خطر ابتلا به کرم های گرد هستند؟

همه گربه ها در معرض خطر هستند، اما بچه گربه ها و گربه هایی که در فضای آزاد زندگی می کنند و یا بیشتر به خارج از منزل می‌روند بیشتر احتمال دارد که درگیری شوند. همه گربه ها امکان ابتلا به کرم گرد را با لیسیدن کفش صاحب خود دارند. گربه هایی که در فضای آزاد خاک بازی و شکار می‌کنند در خطر بیشتری هستند.

گربه

تشخیص وجود کرم های گرد در گربه ها:

تشخیص بسیار ساده است. اخذ نمونه مدفوع و حل کردن آن در محلول خاص باعث شناور شدن تخم های کرم می شود، در نتیجه به راحتی زیر میکرسکوپ قابل مشاهده است. البته ممکن است نیاز به تست مکرر مدفوع باشد زیرا همیشه نمونه مدفوع حاوی تخم این انگل نیست.

روش پیشگیری از ابتلا به کرم های گرد:

اگر چه این انگل یک دشمن موذی است اما می‌توان با انجام اقدامات پیشگیرانه نظیر تمیز نگه داشتن محیط اطراف گربه ، تمیزکردن منظم ظرف خاک گربه، مصرف داروهای توصیه شده توسط دامپزشک (به خصوص اگر گربه شما برای شکار به خارج از منزل می رود) به آسانی احتمال درگیری با این بیماری را کاهش داد.

گربه

کرم های حلقوی زئونوز (بین انسان و حیوان مشترک هستند) هستند و می‌توانند انسان را نیز درگیر کنند. به همین دلیل دامپزشک با توجه به شرایط نگهداری و تغذیه گربه شما ممکن است داروی ضد انگلی را برای پیشگیری از کرم قلب و هم کرم گرد با فاصله زمانی مشخصی توصیه کند. توجه داشته باشید اگر حدس زدید گربه شما مبتلا به کرم کدو است نباید ظرف خاک را در محلی از خانه قرار دهید که احتمال دسترسی کودک شما به آن وجود داشته باشد و برای درمان گربه خود هرچه سریع تراقدام کنید.

پیش آگهی کرم گرد در گربه ها:

اگر بیماری درمان نشود ممکن است عواملی چون کم خونی، انسداد روده و پرولاپس منجر به مرگ حیوان شود. ولی خوشبختانه در صورت درمان گربه به زندگی عادی خود بازگشته و اضافه وزن هم خواهد داشت.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی