چگونه گربه را استحمام کنیم؟

مصطفی سلیمانی      ۱۴ دي ۱۳۹۷

گربه-استحمام

آیا گربه ها به شست و شو با آب  نیاز دارند؟ گاهی اوقات گربه شما واقعاً به استحمام نیاز دارد، در ادامه مطالبی مفید در این مورد بیان خواهیم کرد. حقیقت این است که اکثر گربه های خانگی علاقه ای به خیس شدن ندارند. پس چگونه گربه را استحمام کنیم؟ بیایید در ادامه این موضوع را با هم بررسی نماییم.

- چرا بیشتر گربه ها از آب تنفر دارند؟

در حیات وحش بسیاری از گربه سانان بزرگ از آب لذت می‌برند. ببرها و جگوارها دوست دارند خود را در آب غوطه ور کنند، زیرا به احتمال زیاد زیستگاه آن ها محیط گرمی است و با این عمل خود را خنک می‌کنند. ببرها عملاً در آب های عمیق شنا و حتی ماهی گیری هم می‌کنند.

گربه های اهلی علاقه ای به آب تنی ندارند زیرا پوشش بدن آنها به گونه ای است که رطوبت را در خود حفظ می کند و خشک شدن برای آنها دیرتر اتفاق می افتد .

- آیا گربه ها به استحمام نیاز دارند؟

در بیشتر موارد گربه ها نیازی به شست و شو با آب ندارند زیرا گربه ها به طور طبیعی خود را تمیز می‌کنند و برای حفظ بهداشت بدن گربه ها شانه کردن منظم موهایشان کفایت می کند.

گربه

با این حال در برخی مواقع استحمام ضروری است. مثلاً زمانی که گربه ها با غلت زدن در ظرف خاک خود را خاکی کردند یا سعی کردند از یک دودکش بالا بروند یا اینکه به تازگی گربه ای را از پناهگاه به خانه آورده اید و یا دامپزشک به منظور درمان از شما خواسته است که به کمک محلول خاصی حیوان را شست وشو دهید .

- چگونه گربه خود را استحمام کنید؟

قبل از شروع استحمام این وسایل را تهیه کنید :

1. دستکش : حتی گربه های آرام نیز ممکن است در طول استحمام پنجه بزنند.

2. شامپوی گربه

3. پارچ بزرگ برای شست وشو یا اسپری آب

4. حوله بزرگ   

گربه

5. پنبه برای تمیز کردن گوش   

6. یک پارچه کوچک برای تمیز کردن صورت

سعی کنید از شامپو مخصوص گربه استفاده نمایید . اگر به هر دلیلی شامپو گربه دردسترس شما نبود می توانید از شامپوی بچه استفاده نمایید. ولی سعی کنید از محصولات بهداشتی انسانی استفاده نکنید این کار می تواند باعث خراشیدگی چشم گربه وتحریک پوست و یا خشکی آن شود.

روش استحمام گربه :

داخل وان حمام و یا یک ظرف بزرگ تر آب گرم بریزید. سپس به کمک ظرف کوچکتری از شانه تا دم گربه را خیس نمایید و شامپو را روی بدن گربه بریزید و درست همانند موهای خود به آرامی بدن گربه را با دست مالش دهید. چون گربه ازخیس شدن سر و یا آب ریختن روی آن بیزاراست سعی کنید شست و شوی شما به گونه ای باشد که آب روی سر حیوان ریخته نشود و اگر سر خیس شد سریعاً با دستمال آن را خشک کنید. می توانید از پنبه برای خشک کردن گوش ها نیز استفاده کنید.

گربه

به هیچ عنوان برای جلوگیری از خیس شدن احتمالی گوش هنگام استحمام چیزی داخل آن قرار ندهید .سپس او را با آب بشویید و حوله بزرگی دورش بپیچید. سپس امتحان کنید که آیا گربه اجازه می دهد از سشوار استفاده کنید یا خیر. برخی گربه ها با سشوار ملایم مشکلی ندارند.

اگر شما نمی توانید گربه خود را استحمام کنید بهتر است از فرد دیگری که تجربه کافی دارد کمک بگیرید. هم چنین شما می‌توانید گربه خود را به کلینیک دامپزشکی ببرید وعلاوه برشست وشوی او از امکاناتی نظیر اصلاح مو، تمیز کردن گوش و کوتاه کردن ناخن نیز بهره مند شوید .


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی