چه زمانی ترشحات چشمی گربه غیر عادی تلقی می شود

مستوره نوربخش      ۱۳ دي ۱۳۹۷

گربه

ترشحات چشم گربه چیست؟ اشک به طور مداوم در طول روز تولید می‌شود و به طور معمول بدون ریختن در گوشه ای از چشم از بین می رود. اگر چیزی باعث تحریک چشم شود اشک بیشتری تولید می شود. تحریک چشم یا انسداد مسیر طبیعی زهکشی اشک ممکن است منجر به ریزش ترشحات از چشم بر روی صورت شود.

چه زمانی ترشحات چشمی نرمال یا به صورت یک اختلال در نظر گرفته می شود:

1. مقدار کمی ترشحات در چشم حیوان نمی تواند خیلی نگران کننده باشد: دکتر Beth Kimmitt می‌گوید در حالیکه چشم نباید ترشحات غیر طبیعی داشته باشد اما مقدار کمی از ترشحات شفاف که بعد از خشک شدن کمی قهوه ای وپوسته پوسته می شود ممکن است قابل چشم پوشی باشد آیا صبح ها در چشم گربه خود ترشحاتی می‌بینید ؟ نگران نباشید وجود این ترشحات طبیعی است.

2. برخی نژادها بیشتر مستعد ریزش اشک از چشم هستند : در نژادهایی که پوزه کوتاه (Brachycephaly) دارند مثل نژاد پرشین و هیمالین ریزش اشک طبیعی می باشد، زیرا این نژاد ها به علت فرم صورت خود دارای مجاری پیچ خورده ای هستند.

گربه-پرشین

شاید متوجه شده باشید که این اشک بعد از مدتی دچار تغییر رنگ می شود و به صورت لکه هایی در صورت ظاهر می گردد. نگران نباشید این اتفاق کاملاً طبیعی است زیرا اشک گربه ها دارای ترکیب لاکتوفریل می باشد که در مجاورت اکسیژن هوا تغییر رنگ می دهد.اما اگراحساس کردید به تازگی ترشحات چشمی گربه شما بیش از گذشته می باشد حتماً حیوان را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید .

3. ترشحات چشمی که باید به دامپزشک مراجعه کنید : ترشحات با رنگ زرد یا سبز غیر طبیعی تلقی می شود و اگر گربه شما ترشحات رنگی داشت در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید.

اگر ترشحات چشم به اندازه ای باشد که باید بیش از 2 بار در روز پاک شود یا گربه شما به طور مکرر چشم خود را میمالد یا چشم گربه قرمز رنگ شده است باید توسط دامپزشک معاینه شود. به طور کلی زمان نقش مهمی در پاسخ به درمان بینایی گربه شما خواهد داشت پس در اولین فرصت ممکن به دامپزشک مراجعه نمایید.

گربه

4. ترشحات غیر طبیعی می تواند علامت چه مشکلاتی باشد : افزایش ترشح اشک از چشم می تواند ناشی از افزایش تولید اشک باشد و یا به علت انسداد مجاری اشکی به طور کاذب اتفاق بیافتد.

افزایش تولید اشک می تواند به دلایل مختلفی مثل عکس العمل چشم در مقابل مواد شیمیایی و یا رشد مژه به سمت داخل چشم و یا وجود خراش در سطح چشم و یا بروز حساسیت و... اتفاق بیافتد.

انسداد مجاری اشکی می تواند در اثر تجمع ترشحات عفونی و یا قرار گرفتن چین های ملتحمه بر روی مجاری و یا هایپرپلازی و ... اتفاق بیافتد.دامپزشک با معاینه و انجام آزمایش های مربوطه علت آن را تشخیص خواهد داد.

5. تمیز نگه داشتن چشم گربه اهمیت زیادی دارد : از یک پارچه نرم و مرطوب برای تمیز کردن ترشحات چشم استفاده کنید. محصولات تجاری مختلفی برای پاک کردن ترشحات وجود دارد فقط از محصولات بهداشتی و قابل اعتماد استفاده کنید و حتماً توجه داشته باشید که آنها دارای الکل نباشند.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی