دلایلی که طوطی اقدام به پرکنی می کند

مستوره نوربخش      ۴ مهر ۱۳۹۷

دلایل پرکنی طوطی

در صورتی که متوجه پرکنی طوطی خود شدید چه اقداماتی باید انجام دهید :

ابتدا پرنده را به یک دامپزشک نشان دهید تا مطمئن شوید عامل عفونی نیست اگر مطمئن شدید عامل رفتاری است اول باید عامل اولیه به طور کامل حذف شود در ادامه باید در زمانی که اقدام به پرکنی می کند سرگرمش کنید این را به خاطر داشته باشید در این زمان به هیچ عنوان نباید دعوایش کنید چون نه تنها موثر نیست بلکه احتمال دارد باعث تشدید بیماری اش شود می توانید یک تکه کاغذ که روی آن چیزی نوشته نشده است را دراختیار طوطی بگذارید تا سرگرم شود.

بیشتر بخوانیم: بیماری های طوطی

در قفس حتما وسایلی برای سرگرمی و بازی کردن پرنده بگذارید.

می توانید گاهی برایش مستند طبیعت بگذارید تا احساس تنهایی نکند ویا با دادن میوه درخت کاج یا پوست گردو و یا رول دستمال کاغذی سرگرمش کنید.

اگر علت خشکی پوست است می توانید رطوبت بدن پرنده را با  اسپری کردن عصاره آلوئه ورا و آب به بدنش البته به غیر از سر تامین کنید.

در بین طوطی سانان ، پرکنی بیشتر در کاسکو اتفاق می افتد.

مهمترین عواملی که باعث پرکنی طوطی می شود به شرح زیر است:

ضرر دود سیگار و قلیان برای طوطی

 1. سیگار و دود قلیان

   دود سیگار و قلیان برای پرنده شما سمی است حتی اگر بیرون از محیطی که طوطی شما قرار دارد سیگار یا قلیان بکشید ولی دست شما آلوده به نیکوتین باشد وبا همان دست آلوده به قفس پرنده دست بزنید به همان میزان برای پرنده شما مضر خواهد بود.
   
 2. خشکی پوست یا استحمام زیاد
   

  کاسکو باید در محیط مرطوبی باشد اگر در محیطی با این شرایط نیستید برایش دستگاه بخور تعبیه کنید و البته می توان هر روزبا آب معدنی و یا عصاره آلوئه ورا به پرنده اسپری کرد تا پوست دچار خشکی نشود.

 3. کمبود تغذیه ای

  البته کمبود تغذیه ای نمی تواند فقط به این معنا باشد که پرنده غذا به میزان کافی نخورده است بلکه ممکن است مواد مغذی ضرورری که بدنش به آن احتیاج داشته باشند را استفاده نکرده باشد مثلا طوطی که با تخمه آفتاب گردان خودش را سیر می کند و از غذا های مغذی دیگر که در اختیارش گذاشته شده است مصرف نمی کند و یا شما از رژیم غذایی که پرنده به آن نیاز دارد به طور کامل مطلع نیستید و دراختیارش نمی گذارید.
   
 4. عوامل عفونی

  در صورت مشاهده پرکنی پرنده خود حتما برای تفکیک این عامل از بقیه عوامل ممکن به دامپزشک مراجعه کنید.
   
 5. تنهایی و ترس پرنده

  طوطی ها، پرنده های باهوشی هستند که نیاز به توجه شما و ارتباط با صاحب خود را دارند در صورتی که برایشان وقت کافی نگذارید دچار افسردگی می شوند.

  وقتی که مجبور می شوید پرنده را در خانه تنها بگذارید حتما رادیو و یا تلویزیون روشن کنید تا با آنها سرگرم شود.

  نباید ساعت های تنهایی پرنده زیاد باشد.

  بهتر است محل استقرار پرنده ثابت باشد تا احساس امنیت کند.
   
 6. خواب پرنده

  طوطی باید حداقل 8 ساعت در آرامش کامل و در تاریکی و سکوت مطلق بخوابد در غیر این صورت احتمال دارد به پرکنی اقدام کند.

   


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی