خرید، انتخاب، نگهداری و تغذیه جوجه طوطی

مستوره نوربخش      ۳ مهر ۱۳۹۷

خرید، انتخاب، نگهداری و تغذیه طوطی

نکات خرید جوجه طوطی :

1. در ابتدا لازم است برای خرید جوجه طوطی فردی با تجربه را همراه خود داشته باشید در غیر این صورت چند فروشنده مطمئن را در نظر بگیرید.

2. در هنگام خرید عجله نکنید به لیست فروشنده های خود نگاه کنید و سعی کنید به تمام آنها مراجعه نموده و جوجه ها را با هم مقایسه کنید.

3. سعی کنید از مغازه ای جوجه طوطی را خریداری کنید که تعداد بالایی جوجه طوطی داشته باشد تا بتوانید سالم ترین و بزرگترین جوجه را انتخاب کنید.

4. جوجه طوطی در این سن بسیار حساس است بنابراین قبل از خرید در منزل یک جعبه کفش تمیز تهیه کنید و کف آن را حوله تمیزی پهن نمایید و سپس چندین سوراخ کوچک بالای کارتن ایجاد نمایید تا علاوه بر امکان تنفس جوجه طوطی از برخورد مستقیم هوا با آن جلوگیری کنید.

5. اگر در فصل زمستان برای خرید جوجه طوطی اقدام میکنید علاوه بر نکات بالا سعی کنید یک کیسه آب گرم هم در جعبه قرار بدهید زیرا این پرنده به سرما بسیار حساس است و سرما میخورد.

6. هنگام انتقال به منزل سعی کنید از وسیله شخصی استفاده کنید تا حداقل استرس به جوجه طوطی وارد آید و اگر فصل تابستان است دمای ماشین را طوری تنظیم کنید که پرنده حساس، سرما نخورد.

نکات خرید جوجه طوطی

نکات انتخاب جوجه طوطی :

1. بهتر است بزرگترین و درشت ترین جوجه طوطی را از میان جوجه های فروشنده انتخاب نمایید. زیرا این جوجه طوطی غذای بیشتری مصرف کرده و رشد بیشتری داشته است.

2. پرجنب و جوش ترین جوجه طوطی را انتخاب نمایید. جوجه آرام و کسل بیمار است و چند روز بعد از خرید از بین خواهد رفت.

3. جوجه طوطی را انتخاب کنید که دارای چشم های براق و بدون هیچگونه ترشح و قرمزی باشد.

4. بعد از انتخاب از فروشنده بخواهید به جوجه انتخابی شما غذا بدهد با این کار شما میل به غذا و اشتها و تلاش جوجه طوطی را مورد بررسی قرار میدهید.

5. همانطور که میدانید تعیین دقیق جنسیت در اکثر طوطی ها تنها به روش آزمایش های مولکولی صورت میگیرد ولی اگر تمایل به خرید جنسیت نر دارید در منابع ذکر شده جوجه طوطی نر دارای سر بزرگتر است.

شرایط مناسب برای جوجه طوطی در منزل :

1. یک جعبه کوچک دارای در که داخل آن تاریک باشد با ارتفاع 30-20 سانتی متر تهیه کنید وبرای تنفس جوجه طوطی بالای آن را سوراخ نمائید.

2. کف جعبه را با پوشال پر کنید و روی پوشال ها یک حوله ( بهتر ) یا یک دستمال کاغذی قرار بدهید. سعی کنید تمیز ترین پوشال را تهیه کنید.

3. داخل جعبه یک عروسک پولیشی کوچک قرار بدهید این عروسک مثل مادر جوجه عمل کرده و جوجه طوطی به این عروسک وابسته میگردد و حتی در بزرگسالی هم نوعی همبازی و همدم آن خواهد بود.

4. توجه کنید جوجه طوطی نسبت به تغییرات دما بسیار حساس است.  با وجود اینکه دمای محیط طوطی را بین 32-25 درجه ذکر کرده اند اما لازم است بدانید کاهش ناگهانی دما از 32 درجه به 27  باعث مریض شدن جوجه میگردد.

5. غیر از موارد غذا دادن جوجه طوطی را از جعبه خود خارج نکنید.

6. با جوجه طوطی بازی نکنید.

7. نظافت جعبه خیلی مهم است و برای جلوگیری از  بیمار شدن سعی کنید بعد از هر بار تغذیه یا مدفوع بستر جوجه را تمیز کنید.

غذای مخصوص جوجه طوطی :

1. بهترین تغذیه تهیه سرلاک مخصوص طوطی سانان است هنگام خرید سرلاک حتما از اصل بودن آن مطمئن شوید و به تاریخ انقضا آن هم توجه کنید .

مقدار مورد نیاز پودر سرلاک را با آب از قبل جوشانده شده ولی ولرم مخلوط کنید تا حالتی شبیه سوپ پیدا کند .

2. هویج آب پز شده، موز، یک قاشق مغز تخمه آفتابگردان آرد شده، سیب بدون پوست همه را در یک مولینکس مخلوط نمائید تا کاملا یک دست گردد و تبدیل به خمیر گردد و برای هر بار مصرف میزان مورد نظر با آب جوشیده و ولرم شده مخلوط کنید .می توانید بلال شیر را نیز رنده نموده ،صاف کنید و با مخلوط بالا در اختیار جوجه قرار بدهید.

بهتر است خمیر را برای مصرف هر نوبت تهیه کنید اما می توان به مدت یک روز در ظرف دربسته در یخچال نگهداری کرد.

3. اگر به هر دلیلی هیچکدام از دو مورد بالا در دسترس نبود میتوانید از سرلاک گندم مخصوص کودکان استفاده کنید این ترکیب باید حداکثر به مدت یک روز مورد استفاده قرار گیرد مصرف بیش از یک روز مشکلاتی را برای جوجه طوطی ایجاد خواهد کرد .

نکات تغذیه ای جوجه طوطی :

1. از مصرف شیر برای جوجه های خودداری کنید لاکتوز شیر باعث مسمویت جوجه طوطی میگردد.

2. قبل از اینکه ترکیب بالا را در اختیار جوجه قرار دهید دمای آن را بررسی نمایید. دما به گونه ای باشد که دست را نسوزاند برای  گرم نگه داشتن غذا میتوانید ظرف غذا را داخل یک ظرف آبگرم قرار بدهید. تا در طول تغذیه جوجه طوطی گرم بماند .

روش غذا دادن جوجه طوطی :

1. غذا دادن با قاشق : مطمئن ترین روش غذا دادن همین روش است .در این روش می بایست لبه های یک قاشق چایخوری فلزی را به کمک انبردست به طرف داخل خم کنید از قاشق پلاستیکی هم میتوانید استفاده کنید و با کمی حرارت لبه های آن خم میشود.                            

روش های غذا دادن به جوجه طوطی

2. غذا دادن با سرنگ و شلنگ کوتاه : سرنگ مورد نیاز 10-5 سی سی برای هر مصرف کفایت می‌کند.

3. غذا دادن با سرنگ و شلنگ بلند : یک عدد سرنگ استریل تهیه کنید و سوند فولی شماره 14 (عروس هلندی ،ملنگو ،شاه طوطی ) را از داروخانه تهیه کنید و به اندازه 10 سانتی متر بردارید وبه سر سرنگ محکم کنید ، مخلوط غذای ولرم را به داخل سرنگ بکشید سپس هوای سرنگ را تخلیه کنید و سپس سر جوجه را کمی بالا گرفته و از سمت چپ نوک جوجه به آرامی شلنگ را وارد چینه دان کنید.

عذا دادن به طوطی با سرنگ

نکات هنگام غذا دادن:

1. داخل سرنگ نباید هوا وجود داشته باشد.

2. از محکم بودن شلنگ در سر سرنگ اطمینان حاصل کنید.

3. سرلاک را با سرعت معقول داخل چینه دان تخلیه نمایید .

4. به مقدار 10 سی سی سرلاک برای پر شدن چینه دان کفایت می‌کند.

5. شلنگ را داخل چینه دان فشار ندهید با این کار آسیب به چینه دان پرنده وارد می‌شود.

6. مراقب چشم و بینی پرنده در هنگام غذا دادن باشید چون ریختن غذا داخل آنها می تواند موجب عفونت شود

7. هنگام غذا دادن دستمال تمیز در دسترس داشته باشید و اگر غذایی روی پرهای پرنده ریخت به سرعت اقدام به تمیز کردن نمایید.

نکات مهم پرورش جوجه :

1. تا زمانی که پرهای جوجه کامل نشده است به جز غذا دادن از خارج کردن آن از جعبه خودداری کنید.

2. هنگام غذا دادن زیاد به جوجه دست نزنید.

3. هنگام غذا دادن با جوجه صحبت نمایید حرف زدن موجب عمیق تر شدن رابطه میشود علاوه بر آن باعث میشود جوجه شما سریع تر و تسلط بیشتر اقدام به صحبت کند.

4. بعد از هر بار غذا دادن سرنگ و شلنگ را با آب گرم بشوئید و در صورت امکان دو روز یکبار سرنگ و شلنگ را تعویض نمائید.

5. تا وقتی چینه دان جوجه خالی نشده است از دادن وعده بعدی خودداری نمایید. زیرا ماندن غذا در چینه دان و معده جوجه سبب فساد و بیماری جوجه طوطی میگردد و امکان تلف شدن جوجه وجود دارد.

6. اگر دیدید جوجه غذا را هضم نکرده است در وعده بعدی به میزان نیم قطره سرکه سیب با سرلاک مخلوط کرده و به جوجه بدهید .

7. سعی کنید جوجه در ساعات مشخصی بیرون باشد تا به این برنامه منظم عادت کند. آزادی بی برنامه در آینده برای جوجه و شما مشکل ساز است.
8. برای جلوگیری از عفونت  میتوان هفته ای 2 قطره سرکه سیب به جوجه طوطی داد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی