اصول نگهداری قناری در قفس

مستوره نوربخش      ۲۵ آبان ۱۳۹۷

قناری

اصول نگهداری قناری : 

۱. مکان نگهداری: قناری‌ ها نباید در جریان مستقیم باد قرار بگیرند، ولی باید قفس در جریان هوای ملایمی نصب گردد تا تهویه صورت بگیرد. مکان نصب قفس باید آرام باشد و می‌توانید گاهی اوقات برای آنها موسیقی آرام بگذارید.

در تیر ماه که اوایل ریزش پر قناری است، دما را در ۳۰ درجه تنظیم کنید و در اوایل مرداد ماه پرنده را با دمای طبیعی محیط نگهداری کنید و سپس اقدام به کاهش دما نمایید و در مهر ماه دما را در ۲۰ درجه حفظ کنید. زمانی که قناری به جوجه کشی نزدیک می شود علاوه بر افزایش نوردهی می بایست دما را نیز افزایش دهید و در ۲۳ درجه حفظ کنید.

۲. تغذیه: غذای اصلی قناری تخم کتان است که اکثرنیازهای پرنده را بر طرف می‌کند.

تخم کتان

دانه‌های دیگری نظیر: ارزن - شاهدانه - تخم شلغم - بلغور جو - ترب - خرفه - تخم کاهو دارای خواص خود هستند و در زمان مشخصی جهت تغذیه قناری مورد استفاده قرار می‌گیرند.میزان مورد استفاده هر دانه با توجه به مرحله زندگی قناری (تولک، جوجه کشی و ...) متفاوت است.

در زمان جوجه کشی از دان نرم که مخلوطی از آرد سوخاری، سبوس، شیر خشک، تخم مرغ و هویج است باید استفاده شود .

تخم مرغ غذای قناری

استفاده از میوه و سبزیجات را در طول سال فراموش نکنید.

استفاده از صدف و ماسه نرم به هضم مکانیکی دانه‌ها در چینه دان کمک می‌کند. 

۳. نوردهی: نوردهی نقش مهمی در زندگی قناری دارد. مطالب و نکات نوردهی در بخش نوردهی بطور کامل توضیح داده شده است ولی لازم است به این نکته توجه کنیم که افزایش یا کاهش مدت نوردهی می‌بایست به صورت تدریجی صورت گیرد.

نکات نگهداری قناری در قفس :

قفس قناری

۱. قناری خریداری شده را تا زمان کسب اطمینان از سلامتی پرنده حداقل به مدت ۲ هفته در قرنطینه نگهداری کنید.

۲.  قناری بیمار را به سرعت از سایرین جدا کنید و بعد از مشورت با دکتر متخصص پرندگان زینتی اقدامات درمانی را آغاز کنید.

۳. از قفسی به ابعاد ۴۰x۳۰x۵۰ استفاده کنید. قفس کوچکتر از این میزان موجب بی‌ تحرکی و چاقی قناری می شود و گاهی باعث شکستگی و بی‌نظمی پرهای پرنده خواهد شد.

ابعاد قفس قناری

۴. سعی‌ کنید ظرف غذا و آب پرنده پلاستیکی و بدون شکستگی باشد زیرا علاوه بر آسیب به قناری این منافذ می توانند موجب تجمع شپشک یا سایر عفونت ها شوند.

۵. بهتر است تنها از یک میله در قفس استفاده کنید زیرا استفاده بیش از یک میله موجب کوچک شدن فضای پرواز قناری و برخورد با آنها می‌شود.

قفس قناری یک میله داشته باشد

۶. سعی‌ کنید دو طرف میله باز باشند تا شپشک در آن تجمع نکند و حداقل ماهی‌ ۲ مرتبه میله و تمامی‌ ظروف آب و غذا در قفس را خارج کرده و بعد از بازرسی و تائید عدم شکستگی‌ نسبت به ضدعفونی آنها اقدام کنید.

۷. از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.

۸. بهتر است برای پر کردن ظرف آب قناری، آب را جوشانده و بعد از خنک کردن در اختیار پرنده قرار دهید. (آب شیر دارای کلر است)

ظرف اب قناری تمیز باشد

۹. حداقل با فاصله ۲روز نسبت به شست و شوی ظرف ها و تعویض آب اقدام کنید.

۱۰. ظرف دان خوری قناری را هر ۳ روز یکبار از قفس خارج کرده و پوسته‌ها و اضافه های دان‌ها را بیرون ریخته و با دان جدید پر کنید.

۱۱. سعی‌ کنید به جای روزنامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناری روزنامه را می‌‌خورد و درگیر بیماری‌های گوارشی می‌گردد.

۱۲. حداقل ۳ روز یکبار نسبت به تعویض کاغذ کف قفس و شست و شوی پلاستیک و ضدعفونی‌ آن اقدام کنید.

۱۳. قفس قناری را جایی‌ قرار دهید که در معرض تابش غیر مستقیم خورشید باشد .با وجود اینکه قفس پرنده نباید در معرض مستقیم باد باشد ولی‌ باید تهویه خوبی داشته باشد.

نور قفس قناری

سعی‌ کنید هفته‌ای یکبار که گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی‌ قناری را در معرض نور خورشید  قرار دهید مثلا پیشنهاد می شود ساعت 10 صبح در تابستان و ساعت 11 صبح در پاییز به مدت نیم الی یک ساعت در نیم سایه پرنده را قراردهید . 

۱۴. هر ماه یکبار قناری رادر قفس دیگری قرار داده و قفس خالی را در مکان دیگری با حشره کش اسپری کرده و سطوح قفس را به مواد ضدعفونی کننده آغشته کنید و پس از گذشت یک ساعت کاملا با آب و مواد شوینده بشویید و با نور خورشید آن را خشک کنید.

نظافت قفس قناری

۱۵. هفته‌ای ۲ مرتبه ظرف حمام برای قناری در قفس قرار دهید.(غیر از زمان جفتگیری)

۱۶. از در دست گرفتن قناری غیر از موارد ضروری خودداری کنید.

چند نکته درمورد آواز خواندن یا نخواندن قناری

۱. زمان آواز خوانی قناری به نژاد آن بستگی دارد ولی‌ به طور کلی‌ از ۶ ماهگی شروع به خواندن می‌کند.

۲. برای بهتر خواندن قناری می‌توانید از صدای قناری دیگر یا صدای ضبط شده استفاده کنید. توجه کنید آوازی که برای قناری می‌گذارید باید با صدای کم باشد.

۳. قناری نر زمانی که کنار جفت خود قرار می‌گیرد ممکن است یا نخواند یا کمتر بخواند.

۴. زمانی که قناری نر به صورت تنها نگهداری می‌شود سریعتر و بهتر می‌خواند، اگر در قفس چند قناری نر دارید بهتر است شرایطی را فراهم کنید که صدای هم را بشنوند و با خواندن هم دیگر را به خواندن ترغیب کنند ولی‌ نباید همدیگر را ببینند.

۵. چند دلیلی‌ که قناری نمی‌خواند

الف) قناری نر تولک یا در حال تولک رفتن باشد.

ب) تغذیه قناری نر تغییر کرده باشد.

ج) ممکن است ترسیده باشد. (گربه - سگ - پرنده شکاری - بچه بازیگوش ...)

د) تغییر و جابجایی‌ مکان قناری موجب می‌شود مدت کوتاهی‌ نخواند و کمی‌ زمان لازم است تا به مکان جدید عادت کند.

ه) قناری شپشک زده باشد.

و) قناری چاق شده باشد.

ی) درگیر بیماری خاصی‌ شده باشد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی