نکاتی مهم درباره خرید، نگهداری و تغذیه مرغ عشق

مستوره نوربخش      ۲۴ آبان ۱۳۹۷

مرغ عشق های جفت

خرید مرغ عشق :

برای خرید مرغ عشق همانند سایر حیوانات خانگی از مکان مطمئن خرید کنید. سن مناسب خرید 7-6 هفتگی است. پرهای پرنده بیانگر وضعیت کلی سلامت می‌باشد، ژولیده بودن پرهای مرغ عشق نگران کننده است چون پرنده سالم به طور مداوم پرهای خود را مرتب می کند.

بنابراین هنگام خرید مرغ عشق به وضعیت پرها توجه ویژه ای نمایید. پرهای یک پرنده سالم ، صاف، شفاف و درخشان و مرتب می باشد در حالی که در یک پرنده بیمار، پرها حالت ژولیده و کدر به خود می گیرند.

مرغ عشق

پاها : پرنده به کمک هر دو پای خود به طور کامل روی میله ایستاده باشد و حالت های غیر طبیعی (بالا نگه داشتن یکی از پاها) در پرنده مشاهده نشود .  

چشم ها : چشم ها باید شفاف، درخشان و فاقد تورم باشند و نباید علایم غیر طبیعی مثل بی حالی وخماری از خود نشان دهند. 

پرهای اطراف مخرج : پرهای این ناحیه تمیز باشند و مخرج نیز صورتی رنگ باشد.

زاویه ایستادن : روی میله های قفس با یک زاویه 30 درجه نسبت به خط قائم قرار بگیرد.

مدفوع : نباید قوام شل و آبکی داشته باشد. (کافی است کف قفس را نگاه کنید)

دم پرنده : سالم و در راستای بدنش باشد.

الویت جنسیت مرغ عشق هنگام خرید:

اگر هدف شما نگهداری مرغ عشق در خانه است فرقی میان خرید جنس نر یا ماده وجود ندارد.اما باید بدانید که تشخیص دقیق جنس نر و ماده مرغ عشق های جوان کاری است که فقط از افراد با تجربه می‌توان انتظار داشت اما اگر مرغ عشق را برای تکثیر می خواهید می‌بایست یک جفت تهیه کنید.

باورهای غلطی وجود داند که فقط مرغ عشق نر دارای قابلیت اهلی شدن و یادگیری سخن گویی است اما باید دانست که مرغ عشق ماده نیز از این توانایی ها بی نصیب نیست.

بیشتر بخوانیم:رفتار جنسیتی مرغ عشق

نگهداری مرغ عشق در قفس:

قفس باید فضای کافی برای تحرک داشته باشد و بهتر است میله های قفس افقی باشد تا پرنده بتواند از آنها بالا برود.

قفس مرغ عشق

به منظور جلوگیری از احساس ترس پرنده بهتر است قفس در ارتفاع نصب شود تا پرنده به همه چیز مسلط باشدو دلیلی برای نگرانی نداشته باشد، علاوه بر آن بهتر است که یک سمت قفس در کنار دیوار باشد.

قفس باید در اتاقی با روشنایی طبیعی، هوای مناسب و بدون دود سیگار یا قلیان قرار بگیرد به همین دلیل  آشپزخانه هرگز محل مناسبی برای نصب مرغ عشق نیست.

قفس پرنده نباید در تابش مستقیم نور خورشید باشد زیرا ین کار سبب ایجاد سکته مرغ عشق می‌گردد.

اگر پرنده شما اهلی شده است می‌توانید هر روز ۳۰_۲۰ دقیقه به آن اجازه پرواز دهید. البته لازم است ابتدا در و پنجره را ببندید و بخاری را خاموش کنید و حیوان دیگری نظیر سگ و گربه در اتاق نباشد.

مرغ عشقی که به قفس خود عادت کرده باشد اگر به صورت منظم برای بازی بیرون آورده شود بعد از مدت کوتاهی داوطلبانه دوباره به قفس خود باز خواهد گشت.

ابعاد توصیه شده برای نگهداری یک جفت مرغ عشق، قفس با سایز 75×60×100 می‌باشد.

وسایل مورد نیاز برای قفس شامل ظرف آب و غذا ، سنگریزه و سنگ کف دریا می‌باشد.

اگر فقط یک مرغ عشق به تنهایی نگهداری می‌کنید لازم است اسباب بازی نیز برایش در نظر بگیرید تا با آنها سرگرم شود. مرغ عشق علاقه زیادی به بازی با این وسایل دارد .

اسباب بازی

 وسایل سرگرم کننده برای مرغ عشق در قفس :

1. زنجیر و زنگوله کوچک : مرغ عشق علاقه فراوانی به صدای زنگوله و زنجیر دارد و حتی برای جلب توجه مرغ عشق ماده آنها را به صدا در می آورد.

2. آینه کوچک : می توانید یک آینه کوچک کنار قفس پرنده  قرار دهید یا بهتر است یک آینه دیواری کنار قفس باشد ، در این صورت مرغ عشق ماده با مشاهده خود در آینه معمولا رفتاری مشابه با غذا دادن به جوجه از خود نشان می دهد .

3. ظرف آب به منظور حمام کردن  : برخی از مرغ عشق ها به استحمام علاقه مند هستند.

4. تاب حلقه ای : مرغ عشق علاقه زیادی به نشستن بر روی تاب دارد و اگر دو مرغ عشق در یک قفس نگهداری می‌کنید برای جلوگیری از نزاع، دو تاب در یک قفس تعبیه کنید .

5. عروسک مرغ عشق : اگر  فقط یک مرغ عشق نگهداری می کنید این عروسک می‌تواند نقش جفت را برای او ایفا کند .

6. نردبان.

7. توپ پینگ پنگ آویزان.

- کف قفس را یا با روزنامه یا شن مخصوص پرندگان بپوشانید و سعی کنید حداقل یک بار در هفته نسبت به تعویض آن اقدام کنید . به دلیل اینکه رنگ چاپ شده در روزنامه برای پرنده مضر است ، در صورتی که از روزنامه استفاده می کنید روی آن شن مخصوص پرندگان بریزید .

ظرف آب و غذا را جلوی میله قرار دهید تا پرنده بتواند با ایستادن روی میله به راحتی از آنها استفاده کند. برای جلوگیری از آلودگی ظرف آب و غذا از قرار دادن آنها زیر میله خودداری کنید.

قطر میله های داخل قفس به منظور ایستادن پرنده باید متناسب با پای پرنده باشد تا وزن پرنده به طور متقارن روی دو پا پخش شود و فشاری به انگشت یا کف پای پرنده وارد نشود معمولا قطر ۵_۳ سانتی متر استفاده می شود .علاوه بر آن از میله هایی که جنس چوبی دارند استفاده کنید.

 قرار دادن شاخه یک درخت با قطر ذکر شده که سم پاشی نشده و عاری از قارچ و مدفوع پرندگان وحشی باشد بهتر است ، زیرا در اثر اصطکاک ناخن پرنده ساییده می‌شود.

با توجه به رشد منقار مرغ عشق لازم است همواره مقداری شاخه درخت تمیز در قفس قرار دهید ، اصطکاک به وجود آمده (ناشی از کندن شاخه درخت به وسیله نوک ) از رشد بیش از اندازه نوک پرنده جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که از شاخه هایی استفاده شود که فاقد قارچ ، مدفوع و سم پاشی باشند.

برای تهیه میله ساخته شده از شاخه طبیعی درخت به شرح زیرعمل کنید  :

ابتدا شاخه طبیعی درخت را به نحوی انتخاب می کنید که دارای شاخه های جانبی نباشد، قطر آن مناسب پاهای پرنده باشد، ولی پوست چوب را نباید تراشید وسپس وایتکسی به غلظت ۰/۱ آماده کرده (۱ قسمت وایتکس و ۹ قسمت آب) و شاخه را به همراه پوست طبیعی خود به مدت یک ساعت درون آن قرار دهید . سپس به مدت یک روز در مقابل نور خورشید بگذارید تا به طور کامل خشک شده و بوی وایتکس از بین برود بعد از این مراحل می توانید با خیال راحت برای پرنده خود در قفس از آن استفاده کنید.

تغدیه مرغ عشق :

غذای مناسب مرغ عشق ارزن است اما غذای کاملی به ویژه هنگام تولید مثل نیست و اضافه کردن یک دانه روغنی نظیر کتان در این زمان نیاز است.

ارزن

 به ازای هر یک کیلو گرم ارزن فقط 200 گرم تخم کتان اضافه کنید. افزودن بیش از 200 گرم سبب بی حالی در مرغ عشق می‌شود. از سبزیجات تازه نظیر تره ، شوید ، جعفری (غنی از ویتامین آ( ، کاهو، اسفناج، هویج، چغندر و کلم و میوه های تازه نظیر سیب قطعه شده، گلابی قطعه شده، انگور و توت فرنگی به عنوان مکمل غذایی می‌توان استفاده کنید.

می‌توانید هفته ای ۳_۲ مرتبه برنج کته به میزان یک قاشق غذا خوری در اختیار پرنده قرار دهید .نان هم می‌توانید در قفس مرغ عشق قرار دهید ولی لازم است قبل از این کار ابتدا نان سبوس دار وکم نمک انتخاب کنید و خیس نمایید.

تخم مرغ را هفته ای ۲_۱ مرتبه می‌توانید به صورت آب پز در اختیار مرغ عشق قرار دهید .

تخم مرغ اب پز

کامل ترین و حیاتی ترین بخش جیره غذایی مرغ عشق که متاسفانه بسیار مورد غفلت قرار می گیرد جوانه ها هستند.دانه ها در هنگام جوانه زدن سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها، املاح معدنی و کربوهیدرات می باشند.پیشنهاد ما به شما این است که  حداقل هفته ای یک مرتبه جوانه گندم در اختیار مرغ عشق خود قرار دهید.

جوانه گندم

نکات تغدیه مرغ عشق :

1. مرغ عشق به خوردن میوه علاقه زیادی دارد و این علاقه به توت فرنگی و انگور بیشتر است.

توت فرنگی

2. مرغ عشق اگر به رژیم غذایی خاصی عادت کند به راحتی این رژیم قابل تغییر نخواهد بود ،  پس باید آنها را از ابتدا به رژیم مناسبی عادت دهید.

3. گاهی پرنده گچ و آهک نیز مصرف می کند ولی باید بدانید که مرغ عشق به راحتی این مواد را دفع می کند.

4. هر نوع تغییر جیره را به تدریج انجام دهید.

5. از دادن خیار به مرغ عشق اجتناب کنید بیشتر گزارش ها حاکی از مسمومیت مرغ عشق ناشی از مصرف خیار می‌باشد.

6. اگرچه برای تره اثراتی نظیر رفع یبوست و سوءهاضمه و همچنین اثر شفا بخشی بر روی بیماری‌های تنفسی مرغ عشق و درمان زخم و رفع خارش ذکر کرده اند اما به دلیل اینکه نفخ آور است از مصرف آن در مرغ عشق ماده در حال تخم گذاری اجتناب کنید.

7. اگر به هر دلیلی از مولتی ویتامین در آب پرنده استفاده کردید حتما سعی کنید با فاصله کمتر از ۲۴ساعت ظرف آب را کاملا بشویید (محیط غنی برای رشد انگل ها و میکروب هاست).

هنگام شستن ظرف آب بهتر است از آب داغ و مقدار کمی مایع ظرفشویی استفاده کنید و ظرف را به طور کامل با شیشه شوی یا یک مسواک بشویید.

سنگریزه و کف دریا :

سنگریزه

سنگریزه را هم می توانید با ارزن مخلوط کنید و هم می توانید به طور جداگانه در ظرفی قرار دهید و در اختیار مرغ عشق بگذارید .سنگریزه به هضم مکانیکی دانه ها در سنگدان کمک می‌کند.

کف دریا علاوه براینکه یک منبع کلسیمی است پرنده از آن برای اصلاح منقارش استفاده می کند. بهتر است کف دریا  به طور دائمی در گوشه ای از قفس متصل شود به طوری که جابه جا نشود .

مراحل فراوری پوسته تخم مرغ :

یکی از منابع تامین کلسیم پوسته تخم مرغ است، اگر بتوانید از تخم مرغ محلی برای تامین کلسیم استفاده کنید بهتر است.

1. بعد از شکستن تخم مرغ پوسته را جدا کرده و با آب بشویید.

2. پوسته را به مدت 10 دقیقه در دمای 350 درجه در آب بجوشانید.

3. پوسته ها را در مخلوط کن ریخته و آنها را پودر نمایید.

4. بعد از بررسی پودر شدن کامل پوسته ها (عدم وجود لبه های تیز) می توان آن را روی غذای مصرفی مرغ عشق بریزید .


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی