معرفی مشخصات ظاهری، جنسیتی و رفتاری مرغ عشق

مستوره نوربخش      ۲۳ آبان ۱۳۹۷

مرغ عشق جفت

مرغ عشق

باجریگار (Budgerigar) که به صورت عامیانه مرغ عشق خوانده می شود پرنده ای اهلی از طوطی سانان می باشد و جایگاه اصلی آن همانند بسیاری از طوطی سانان دیگر سرزمین استرالیاست.

مرغ عشق اهلی حیوانی خجالتی است اما اگر از هنگام تولد با انسان خو بگیرد دست آموز می‌شود.مرغ عشق دارای منقار خمیده و نوک پایینی کوچکتر از بالایی می‌باشد. شکل انگشتان پاهایش بصورت 2 انگشت رو به جلو و 2 انگشت رو به عقب است.

طول عمر مرغ عشق بین 7 تا 8 سال است (تا 11 سال هم عمر کرده اند). در 3 ماهگی از نظر جنسی بالغ شده اما در حدود 6-5 ماهگی جفت گیری می‌کند و در هر نوبت جفت گیری بین 6-4 عدد تخم میگذارد.(هر چه سن پرنده بیشتر باشد تعداد تخم ها بیشتر می‌گردد) جوجه ها 12تا 18 روز بعد از تخم ها خارج شده و 24 تا 28 روز در لانه می‌مانند. به لحاظ ظاهری رنگ طبیعی این پرنده غالباً سبز روشن می‌باشد و دارای پلک های بسیار نازک که از سمت پایین به بالا جمع می‌شوند.

بیشتر بخوانیم:مراقبت و تغذیه مرغ عشق

مرغ عشق را بصورت کلی به دو گروه هلندی و ساده تقسیم می‌کنند که نژاد هلندی از نظر اندازه حدودا دو برابر نژاد ساده بوده و معمولا در کشور انگلیس نگهداری می‌شود در ایران هم موجود است.

تخمین حدودی سن مرغ عشق :

برای تخمین حدودی سن مرغ عشق می توان از ملاک های زیر کمک گرفت:

1. اندازه جمجمه.

2. رنگ پاها : هر چه سن پرنده بیشتر باشد رنگ پاها تیره می‌گردد به طوری که در بالغین آبی تیره می باشد اما در مرغ عشق های جوان صورتی رنگ است.

3. چشم مرغ عشق : هر چه سن بالاتر برود حلقه سفید دور چشم توسعه بیشتری می‌یابد با این توضیح هرچه چشم سیاهی کوچکتری داشته باشد سن مرغ عشق بیشتر و نسبتاً بالغ تر است.

4. خطوط بالای سر و روی صورت : این مورد در ارزیابی سن مرغ عشق ساده ( معمولی ) کمک کننده است.هرچه سن مرغ عشق ساده بیشتر می‌شود این خطوط به تدریج محو می‌شوند.

سن مرغ عشق

تعیین جنسیت مرغ عشق :

بهترین گزینه برای تعیین جنسیت توجه به رنگ پوست بالای منقار که محل قرار گیری سوراخ بینی است می‌باشد. در جنس نر رنگ این قسمت آبی تیره متمایل به بنفش است در حالیکه در جنس ماده در طیف های متنوع تری مثلاً به رنگ های آبی روشن ، سفید و کرمی ، قهوه ای تیره مشاهده شده است.

نر و ماده مرغ عشق

رنگ بینی پرنده می تواند با رسیدن به سن بلوغ تغییر کند مثلاً در پرنده نر قبل از بلوغ رنگ بینی می تواند بنفش یا صورتی باشد که بعد از بلوغ به رنگ آبی تیره در می آید.

چگونه تشخیص بدهیم که مرغ عشق ما نر است :

 رنگ بینی پرنده ما آبی یا ارغوانی باشد.

بینی ارغوانی

چگونه تشخیص بدهیم مرغ عشق ما ماده است:

1) رنگ بینی پرنده ما سفید باشد.

مرغ عشق بینی سفید

2)رنگ بینی پرنده ما قهوه ای باشد.

بینی قهوه ای

3)رنگ بینی پرنده ما آبی روشن باشد.

بینی ابی

رنگ آبی این ناحیه در نر همواره مشخص است ولی در نرهای مریض این رنگ مات شده و در نرهای مسن این ناحیه به رنگ قهوه ای متمایل می شود  و ترک هایی در آن قابل مشاهده است.

در ماده ها رنگ این ناحیه می تواند با افزایش سن تغییر یابد و پوست این ناحیه در زمان تخم گذاری و جوانی صاف و روشن است و در ماده های مسن این ناحیه تیره تر و چروک دار می‌شود.

مرغ عشق مسن

رفتار شناسی مرغ عشق :

مرغ عشق بر خلاف جثه کوچک خود پرنده ای بسیار باهوش و اجتماعی می باشد که از بازی کردن بسیار لذت می‌برد مرغ عشق علاقه زیادی به بازی با انسان دارد و قادر است به صورت محدودی صداها را تقلید کرده و سوت بزند.

با اینکه احتمال اهلی شدن مرغ عشق زیاد است اما هر چه سن مرغ عشق پایین تر باشد امکان اهلی کردن و سایر آموزش ها نظیر نشستن روی انگشت آسان تر است .

مرغ عشق علاقه زیادی به جویدن اجسامی نظیر چوب دارد البته لازم به ذکر است این تمایل در جنس ماده بیشتر است به طوری که می‌توان به عنوان یکی از موارد تشخیص جنسیت استفاده کرد.

حضور حیوان دیگر در خانه نظیر سگ یا گربه حتی اگر به قفس مرغ عشق دسترسی نداشته باشند پرنده را ناراحت می‌کند.

اگر قصد تهیه جفت برای مرغ عشق خود را دارید سعی کنید این فرآیند تدریجی صورت بگیرد.

 به این صورت که ابتدا پرنده جدید را در قفسی مجزا و دور از پرنده قدیمی قرار دهید به نحوی که بدون مشاهده یکدیگر صدای همدیگر را بشنوند.

 سپس بعد از مدت کوتاهی می توانید قفس ها را در کنار یکدیگر بگذارید تا همدیگر را ببینند و صدای همدیگر را بشنوند و بهم عادت کنند.

 وقتی مرغ عشق ها نسبت به هم عکس العمل نشان دادند می توانید با نظارت مداوم آن ها را در یک قفس قرار داده و در صورتی که بین آنها نزاع صورت بگیرد نشان دهنده آن است که هنوز زمان مناسبی برای قرار دادن آن ها در یک قفس نیست.

 پس قبل از آسیب جدی پرنده جدید را از قفس بیرون آورده و برای مدتی بیشتری در دو قفس جداگانه نگهداری کنید در غیر این صورت پرنده ها به هم عادت کرده و مشکلی در آینده نخواهند داشت.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی