هر آنچه را که درباره نگهداری فنچ در قفس باید بدانیم

مصطفی سلیمانی      ۲۰ آبان ۱۳۹۷

فنچ و قفس

نگهداری مناسب فنچ در قفس و محیط :

فنچ را می‌‌توان به دو صورت در قفس یا گلخانه نگهداری کرد که شرایط هر کدام به صورت مجزا در ادامه توضیح داده می‌‌شود.

1.تهیه قفس :

 فنچ پرنده‌ای پر انرژی بود و جست و خیز فراوانی‌ دارد و با توجه به نکته لازم در هنگام تهیه قفس حتما فاصله میله‌های قفس را مد نظر قرار بدهیم تا پرنده بین میله‌ها گیر نکند و باعث خفگی نشود.

قفس با ابعادی به میزان ۲۵سانتی مترطول و ۲۰سانتی مترعرض برای نگهداری یک فنچ کفایت می‌‌کند اما اگر هدف شما نگهداری یک جفت است نیازمند قفسی با ابعادی بزرگتر هستید که می‌‌توانید قفسی در ابعاد 50×30 تهیه کنید.

بعد از خرید قفس لازم است وسایل زیر را تهیه کنید و در قفس فنچ قرار دهید :

۱. جای آب استوانه ای 

استوانه

۲. جای دانه خوری دارای ۳ سوراخ

۳. لانه مخصوص استراحت فنچ به صورت پلاستیکی

برای نصب قفس در محیط مناسب باید موارد زیر را رعایت کنید :

۱. دمای‌ مناسب (دمای اتاق) : دمایی‌ که انسان در آن راحت باشد برای فنچ نیز مناسب است.

۲. نور مناسب (نور طبیعی) : فنچ پرنده بازیگوشی است و در مکان تاریک سرحال نیست.

۳.قفس را در محلی امن و بدون استرس  قرار دهید مثلا امکان دسترسی گربه ، موش و سایر حیوانات مزاحم وجود نداشته باشد  (ترس و استرس سبب پرریزی در فنچ شده و یا می تواند مقدمه ای بر بسیاری از بیماری ها باشد )

۴. برای جوجه گیری در فصل سرد حتما میبایست قفس را در اتاق گرم قرار داد.

۲. خوراک مناسب :

فنچ پرنده‌ای پر تحرک و پر سر و صداست و نسبت به خوراک خود بسیار حساس است. تغذیه این پرنده دانه خوار به تفضیل در بخش تغذیه فنچ‌ها آورده شده است و بطور مختصر باید توجه داشت که غذای اصلی‌ آن ارزن است.

در شرایط معمولی‌ (عدم بیماری - عدم تولک بودن و تخم گذاری یا جفت گیری و...) تمام نیاز پرنده را بر طرف می‌‌کند و سایر مواد به عنوان غذای کمکی‌ است و بسته به موارد نام برده شده می‌‌توان هر روز یا هفته یا ماهی‌ یک مرتبه در اختیار فنچ قرار بگیرد.

۳. آب :

این پرنده کوچک نسبت به آب هم حساسیت خاص خود را دارد و بایست آب سالم و با دمای مناسب بصورت روزانه در اختیار فنچ قرار بدهیم. استفاده از آب جوشانده و خنک شده بهتر است.

۴. شرایط آب و هوایی‌ :

دمای مناسب برای نگهداری فنچ‌ها بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتیگراد، رطوبت پایین و نور مناسب است. رطوبت بالا موجب سختی در تنفس در پرنده شده و زمینه ای برای بیماری‌های تنفسی می‌‌گردد.

۵. موارد دیگر :

الف) علاوه بر شرایط ذکر شده در بالا لازم است قفس پرنده در مکان بسیار کم رفت و آمد قرار بگیرد تا احساس آرامش و راحتی‌ کند.

ب) هفته‌ای ۲ بار استحمام و هفته‌ای یک مرتبه حمام آفتاب و ماهیانه یک مرتبه اجازه پرواز در برنامه قرار بدهیم.

ج) با تاریک شدن هوا اقدام به خاموش کردن چراغ‌ها نمایید. کمی‌ روشنایی‌ از طریق چراغ خواب یا چراغ قوه و ... برای جلوگیری از ایجاد استرس می‌‌توان در نظر گرفت.

د) فنچ‌ها نظیر سایر پرندگان خانگی از تغییر مکان و تغییر قفس بصورت مرتب بیزار هستند و سعی‌ کنید از تغییرات غیر ضروری خودداری کنید . لازم بذکر است به هیچ عنوان هنگامی که پرنده جوجه دارد یا در زمان تخم گذاری مکان را تغییر ندهید .

ه) فنچ‌هایتان را به هیچ عنوان در دست نگیرید مگر در مواقع ضروری که باید بسیار کوتاه باشد و با ملایمت برخورد کرد.

ی) فنچ‌ها به استحمام بسیار علاقه دارند به همین دلیل سعی‌ می‌‌شود در فصول گرم سال آب با دمای نیمه گرم و ارتفاع مناسب با قد پرنده قرار داد و بلافاصله بعد از چند دقیقه از دسترس پرنده خارج کرد.

ارتفاع آب و ظرف بسیار مهم است. اگر ارتفاع آب از قد پرنده بیشتر باشد امکان خفگی وجود خواهد داشت. اگر بعد از استحمام کف قفس خیس شد اقدام به خشک کردن نمایید.

تخم گذاری فنچ :

بین ۷ تا ۴۰ روز بعد از لانه سازی، فنچ ماده بین ۲ تا ۶ تخم می‌‌گذارد و سپس روی آنها می‌‌نشیند. باید بدانیم که فنچ نر هم در زمان نیاز ماده به آب و دانه روی تخم ها می‌‌نشیند.

فنچ‌ها جهت جلوگیری از چسبیدن زرده به دیواره دائماً جای تخم‌ها را تغییر می‌‌دهند تا زرده در وسط قرار بگیرد . بین ۱۲ تا ۱۵ روز بعد از خوابیدن روی تخم ها، جوجه‌ها شروع به سر در آوردن از تخم می‌‌کنند.

تخم فنچ

برای داشتن جوجه‌های قوی و سالم لازم است در این مدت به جیره غذایی پرنده بیشتر از پیش توجه شود و غذا‌های مکمل و تقویتی ذکر شده در اختیار پرنده قرار بگیرد.

از جابجایی‌ و نقل مکان فنچ‌ها مخصوصا زمانی که دارای جوجه و تخم هستند خودداری کنید زیرا سبب ترک احتمالی‌ تخم‌ها یا جوجه‌ها و بزرگ نکردن احتمالی‌ جوجه‌ها توسط فنچ پدر و مادر خواهید شد. لازم است در این زمان پرنده آرامش زیادی داشته باشد تا به خوبی جوجه‌ها را بزرگ کند.

بارها دیده شده صاحبان پرنده جوجه را خیلی‌ سریع از پدر و مادر خود جدا می‌‌کنند و باعث ناراحتی‌ و افسردگی فنچ پدر و مادر و عقب ماندگی و ضعف جسمانی جوجه‌ها می‌‌شوند. پس لازم است بدانیم جدایی، زمانی‌ است که جوجه‌ها به صورت مستقل اقدام به تغذیه و دانه خواری می‌‌کنند.

نکات مهم دوره تخمک گذاری :

۱. هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید.

۲. هرگز قفس پرنده را تکان ندهید.

۳.لانه فنچ‌ها را در ارتفاع کوتاهی‌ در میله‌های میانی قفس نصب کنید تا در صورت پایین افتادن جوجه‌های تازه به دنیا آمده از وارد شدن آسیب جدی به آنها جلوگیری کنید.

۴.هرگز از غذای فنج غافل نشوید. در این دوره ارزن تازه و آب کفایت می‌‌کند و می‌‌بایست هر روز اقدام به پر کردن دانخوری و تعویض آب نمائید.

فنچ تازه

۵.اگر تخمی در کف قفس مشاهده نمودید هرگز اقدام به برگرداندن به لانه نکنید. مطمئن باشید تخم خراب است و فنچ خودش آن را به بیرون انداخته است.

۶.در این دوره برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید. پرنده بعد از شنا از تخم‌ها غافل شده یا اینکه با پرهای خیس روی تخم‌ها می‌نشیند که سبب فساد تخم می‌‌گردد.

۷.به غیر از قرار دادن آب و غذا که آن نیز باید با احتیاط کامل انجام شود هرگز دستتان را وارد قفس پرنده نکنید

۸.محل قفس را جایی‌ قرار بدهید که با نور طبیعی روشن شود و شب‌ها هرگز محل قفس را روشن نکنید.

۹. جوجه‌ها معمولاً ۱۲ روز بعد از تخم گذاری از تخم خارج می‌‌شوند. می‌‌توانید دفترچه‌ای تهیه کنید و از روز اولی‌ که متوجه تخمک گذاری شده اید علامت گذاری کنید تا در این زمان بتوانید توجه بیشتری به فنچ نر و ماده داشته و موارد ذکر شده را بیشتر از پیش رعایت کنید.

۱۰.حیوان خانگی دیگر نظیر سگ و گربه را در محل دیگری غیر از مکان فنچ‌ها نگهداری کنید.

نگهداری از جوجه فنچ‌ها :

بعد از خروج جوجه‌ها از تخم، فنچ ماده برای تامین کلسیم از دست رفته هنگام تخم گذاری اقدام به خوردن پوست تخم‌ها می‌‌کند. جوجه‌های به دنیا آمده به دلیل عدم وجود پر دمای زیادی از دست می‌‌دهند به همین دلیل فنچ نر و ماده روی آنها می‌‌خوابند. بعد از خروج از تخم جوجه‌ها با دهانی باز تقاضای غذا می‌‌کنند که در دو روز ابتدایی فنچ نر و ماده با شیره آبی یا زرد رنگ معده‌ که از دهان خود خارج می‌‌کنند،

اقدام به تغذیه جوجه‌ها می‌‌نمایند. در روز‌های بعدی فنچ نر و ماده بعد از خوردن ارزن، آن را در چینه دان خود نگه میدارند و با آبی که می خورند، دانه ها ی خیس شده حاصل را وارد دهان جوجه می کنند.

با توجه به نقش حیاتی تغذیه، در این روز‌ها لازم است بیشتر از پیش علاوه بر خوراک اصلی‌ فنچ (ارزن+آب) به خوراک مکمل که در بخش تغذیه ذکر شده توجه شود. یکی‌ از غذاهای مکمل،  تخم مرغ آب پز است که روش مصرف آن روزانه به میزان یک سوم تخم مرغ (سفیده و پوسته) می باشد.

بیشتر بخوانیم: نحوه تغذیه فنچ

در روزهای ابتدایی بدلیل ضعیف بودن جوجه، فنچ نر و ماده غذا خود را می خورند و بعد از اینکه هضم ابتدایی در چینه دان انجام شد دوباره به دهان بازگردانده و در دهان جوجه‌هایشان می‌‌ریزند.

 نکات دوران جوجه داری :

۱. هرگز اقدام به تغذیه جوجه‌ها نکنید. این کار بیهوده موجب می‌‌شود که فنچ فرایند جوجه کشی‌ را رها کند.

۲. هرگز اقدام به تکان دادن قفس پرنده نکنید.

۳. هرگز برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید.

۴. هرگز از غذای پرنده غافل نشوید. (غذای اصلی‌ + غذای مکمل)

۵. هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید.

۶. حیوان خانگی دیگر نظیر سگ و گربه را در محل دیگری غیر از مکان فنچ نگهداری کنید.

۷. هرگز در شب محل قفس را روشن نکنید.

۸. غیر از موارد ضروری نظیر قرار دادن غذا، دست وارد قفس پرنده نکنید.

۹. اگر جوجه تازه متولد شده زنده و بدون پر را در کف قفس مشاهده نمودید، با احتیاط کامل و به آرامی درلانه قرار بدهید و برای این کار از دستکش استفاده کنید. در غیر این صورت فنچ نر و ماده از تغذیه جوجه‌هایشان امتناع خواهند کرد.

 


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی