اساس تغذیه مناسب در مراحل مختلف زندگی قناری

مصطفی سلیمانی      ۱۹ آبان ۱۳۹۷

قناری جفت

تغذیه قناری :

تخم کتان اصلی‌‌ترین دانه‌ای است که می‌‌بایست همیشه در اختیار پرنده قرار بدهیم. با اینکه تخم کتان دانه‌ای قوی و پر انرژی است ولی‌ به تنهایی‌ نمی‌تواند تمامی‌ نیاز‌های قناری را پاسخگو باشد بنابراین می‌‌بایست دانه ها، سبزیجات، مکمل‌های ویتامینی و پروتئینی را در اختیار پرنده قرار داد.

بیشتر بخوانیم: اصول نگهداری قناری

از میان دانه‌ها می‌توان به دانه شلغم، کلم، کاهو، خرفه، ترب و شاهدانه و سبزیجات و میوه‌هایی‌ نظیر برگ کاهو، برگ ترب، اسفناج، کرفس، کلم، کدو، گشنیز، سیب، هویج، هلو و لیمو شیرین اشاره کرد.

تغذیه قناری.

دان نرم بخش دیگری از تغذیه قناری را شامل می‌شود که تهیه آن بصورت دستی‌ صورت می‌گیرد. دان نرم ترکیبی‌ از تخم مرغ ، آرد سوخاری ، هویج ، شیر خشک و سبوس است.

بخش دیگر از برنامه غذایی پرنده که بسیار هم ضروری است، کف دریا و سنگریزه است. سنگریزه به هضم مکانیکی دانه‌ها در چینه دان و کف دریا هم به عنوان یک منبع کلسیم و هم به عنوان مانع رشد بیش از حد نوک قناری می‌باشد.

 برنامه غذایی قناری :

دو دستور برای تغذیه قناری در پایین ذکر شده است که باید توجه کنید که میزان هر کدام با توجه به فصل و شرایط فیزیولوژیک پرنده دست خوش تغییر قرار می‌گیرد. همانطور که قبلا بیان شده هرگونه تغییر در غذای قناری باید به تدریج صورت بگیرد.

دستور اول : مخلوطی از دانه‌ها شامل :             

-تخم کتان ۵۰%

- بذرک ۲۰%

- کلزا ۲۰%

- هفت تخم(بدون ارزن) ۱۰%

 به همراه دان نرم و میوه و سبزیجات  ذکر شده

دستور دوم : مخلوطی از دانه ها شامل:

-دانه‌های کتان ۸۰%

دانه کتان

- کلزا ۱۰%

- بذرک ۵%

 - نیجر ۵%

به همراه دان نرم و میوه و سبزیجات ذکر شده.

چند نکته

۱. سعی‌ کنید مصرف ارزن را در تغذیه قناری بسیار کاهش بدهید.

ارزن

۲. تمام تغییرات تغذیه‌ای می‌‌بایست به آرامی و به تدریج صورت بگیرد زیرا تغییر ناگهانی سبب ایجاد شک در قناری شده و اگر پرنده در لک باشد دو مرتبه به لک میرود...

۳. برنامه غذایی قناری را با افزودن مکمل‌ها که امروزه رواج بیش از حدی داشته ا‌ند پیچیده نکنید. قبل از افزودن مکمل‌ها یا ترکیبات دارویی حتما با متخصص پرندگان زینتی مشورت نمایید.

بارها با جنازه قناری‌هایی‌ مواجه شده ایم که بعد از اخذ نمونه و ارزیابی‌ها مشخص شده هیچگونه کمبود املاح و ویتامین نداشته ا‌ند.

تمام نیازهای ویتامین و املاح بدن پرنده از منابع طبیعی اشاره شده نظیر سبزیجات و میوه‌ها و دانه‌های ذکر شده در فرمول‌های بالا تامین خواهد شد.

تغذیه قناری در دوران مختلف زندگی‌ :

۱. تغذیه دوران جوجگی (قبل از ۶۰ روزگی) : در این دوران علاوه بر تخم کتان هفته‌ای ۲ مرتبه هفت تخم در اختیار والدین جوجه‌ها قرار بدهید. جوجه‌ها تا یک ماهگی توسط والدین تغذیه میشوند و به تدریج توانایی استفاده از دانه‌های سخت را کسب می‌‌کنند.

از همان روز اول دان نرم را در برنامه قرار بدهید و تا انتهای ۶۰ روزگی روزانه در اختیار جوجه‌های قناری قرار بدهید.

از هفته دوم می‌توان میوه و سبزیجات را در اختیار جوجه‌ها قرار داد

جوجگی قناری.

سعی‌ کنید از یک ماهگی به بعد استفاده از جوانه‌ها در دستور کار خود قرار بدهید.

اگر تمایل به استفاده از داروهای تقویتی دارید حتما با متخصص پرندگان زینتی مشورت نمایید.

روش تهیه دان نرم :

ترکیب هفته اول :تخم مرغ آبپز رنده شده +هویج رنده شده  + پوسته تخم مرغ پودر شده +آرد سوخاری

ترکیب هفته دوم : تخم مرغ آب پز + ۵ گرم شکر + ۵ گرم آرد برنج + ۱۰ گرم سرلاک + ۲۰ گرم جو پوست کنده( آرد شده) + ۲ عدد بادام خام آسیاب شده + ۲ عدد پسته خام  آسیاب شده +50گرم آرد سوخاری

نکات مهم دان نرم :

۱. متناسب با تعداد قناری‌ها دان نرم تهیه کنید به نحوی که قبل از ۷۲ ساعت مصرف گردد در طول این مدت هم آن را در یخچال نگهداری کنید.

۲. در طول روز مرتب تعویض گردد زیرا ترکیب غنی از پروتئین است و سریع فاسد می‌گردد.

تغذیه دوران بلوغ : در این دوران می‌توان

در فصل گرما از ترکیب : 3 واحد تخم کتان + نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم کلم

در فصل سرما از ترکیب : ۳ واحد تخم کتان + نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم شلغم

از هفت تخم هفته‌ای یک مرتبه به مقدار کم و میوه و سبزیجات هفته‌ای ۲ مرتبه استفاده کرد.

۳. تغذیه دوران جفتگیری : لازم است یک ماه قبل از جفتگیری غذای سبک در اختیار قناری ماده قرار بگیرد تا به تدریج با رژیم غذایی دوران جفتگیری سازگار گردد. هفته‌ای ۲ تا ۳ مرتبه خوراک نرم در اختیار قناری ماده قرار بدهید .میزان مصرف کف دریا در زمان جفت گیری افزایش میابد .

طرز تهیه خوراک نرم :

جهت تغذیه قناری و تهیه خوراک نرم به مقدار مورد نیاز تخم مرغ آب پز کنید. سپس  تخم مرغ آب پز شده را پوست کنده و رنده کنید. تخم مرغ رنده شده را با آرد سوخاری مخلوط کنید. هویج رنده شده را به ترکیب بیفزایید. مخلوط حاصل را در یخچال قرار بدهید.

4.تغذیه دوران پرریزی(تولک):

الف) استفاده از تخم کاهو - تخم خرفه - تخم کلم قمری - تخم اسفرزه.

ب) استفاده از جوانه‌ها نظیر جوانه گندم.

جوانه گندم

ج) استفاده از سبزیجاتی همچون برگ کلم - برگ کاهو - برگ اسفناج (میزان مصرف به اندازه یک انگشت)

د) اگر تمایل به مصرف مولتی ویتامین دارید حتما با متخصص پرندگان زینتی مشورت کنید. (سعی‌ کنید مولتی ویتامین انسانی‌ مصرف نکنید)

  • ظرف آبی جهت استحمام، ۲ بار در هفته قرار دهید و در آن ظرف از پودر ضد شپش استفاده کنید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی