آشنایی با فنچ و شیوه صحیح تغذیه آن

مستوره نوربخش      ۱۸ آبان ۱۳۹۷

فنچ ها

فنچ (Toeniopygis guttata)

فنچ پرنده‌ای از جنس سهره می‌باشد. این پرنده در دشت‌های باز با درخت و درختچه‌های پراکنده زندگی‌ می‌کند. این پرنده با مزاحمت‌های ناشی‌ از انسان به راحتی‌ کنار آماده و در مکان‌هایی‌ که زیستگاه شان از بین می رود و ساخت دست بشر می‌گردد نیز به زندگی‌ ادامه می دهد. فنچ‌ها معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می‌‌کنند.

پرنده فنچ

فنچ‌ها قیمت ارزانی‌ دارند به همین دلیل تهیه آن بسیار ساده است. فنچ‌ها از بهترین نوع پرندگانی هستند که می‌‌توان در آپارتمان نگهداری کرد و مشکلات کمی‌ داشته و با کمی‌ آگاهی‌ از شرایط محل زندگی‌، نوع تغذیه و تخم گذاری می‌‌توان به پرورش فنچ پرداخت.

فنچ‌ها پرندگان حساسی هستند و باید از آنها در برابر بوی سیگار، قلیان، بوهای ضد عفونی‌ کننده‌های قوی و فضای آشپزخانه (بوهای تند روغن و...) محافظت نمود.

فنچ‌ها در برابر صحبت کردن و یا سوت زدن عکس‌العمل نشان داده و از این کار خوشحال می‌‌شوند اما باید توجه داشت که قدرت تقلید صدا را ندارند.

انواع فنچ‌ عبارت است از:

فنچ آوازه خوان - فنچ جاده - چاشنی‌ - بلوطی - راه راه(گورخری) - بنگالی - بنگالی وحشی - فنچ پشت سفید -  فنچ دم سوزنی - فنچ نوری - فنچ ملوکان - فنچ گولدین - فنچ سرخ زیبا

فنچ های جفت

همانطور که ذکر شده در جهان نژادهای بسیاری از فنچ یافت می‌‌شود اما نژادی که در ایران به فراوانی نگهداری می شود دو گونه است. ۱. فنچ گورخری (زبرا - راه راه) ۲. فنچ سفید کامل

تفاوت این دو فنچ در ظاهر است. لازم به ذکر است که ظاهر فنچ نر و ماده در زیبا شدن جوجه فنچ تاثیر شایانی دارد و زیباترین جوجه فنچ‌ها از جفت گیری فنچ نر زبرا (گورخری) و فنچ ماده سفید کامل بوجود می‌‌آید.

رفتار فنچ‌ها :

فنچ‌ها بر خلاف سایز کوچکشان بسیار اجتماعی و پر سرو صدا هستند. فنچ‌ها پرندگان بسیار حساسی می‌‌باشند و نسبت به هرگونه ضربه یا ترس ناشی‌ از افراد یا حیوانات خانگی دیگر (گربه،...) آسیب پذیرند.

این پرنده بسیار اجتماعی بوده و تنهایی‌ را دوست ندارد و اگر دارای یک فنچ هستید هرچه سریع تر برای تهیه جفت اقدام کنید.

جفت فنچ

فنچ‌ها به جفت خود بسیار علاقه دارند و وابسته هستند و اگر آنها را از هم جدا کنید صدمات جبران ناپذیری به آنها وارد شده و حتی در مواقعی از ناراحتی دق می‌‌کنند.

جفت فنچ

اگر دمای محیط بالا برود برای تهویه بیشتر نوک خود را باز می‌‌کنند و زمانی‌ که دمای محیط پایین باشد برای گرم شدن پوف می‌‌کنند در نتیجه لازم است بعد از مشاهده این علایم تغییر مکان قفس را در دستور کار خود قرار بدهیم.

فنچ‌ها معمولا نوک خود را با شاخه یا میله قفس پاک می‌‌کنند و این کار به آنها اعتماد به نفس می‌‌دهد.

به حلقه دور چشم فنچ‌ها توجه کنید اگر دور چشم آنها بسته یا نیمه بسته و دارای زاویه باشد این فنچ بیمار است. یکی‌ از علائم سلامتی فنچ‌ها باز بودن حلقه دور چشم آنهاست.

تغذیه فنچ‌ها :

فنچ‌ها به ارزن علاقه زیادی دارند و باید بصورت مرتب جای دانه‌ها را با ارزن پر کنید. لازم است ارزن ریز مخصوص فنچ تهیه کنید ولی‌ می‌‌توان ارزن درشت در اختیار جوجه‌ها قرار داد تا عادت کنند.

ظرف مخصوص آب را نیز به صورت روزانه با آب تمیز پر کنید. در شرایط عادی ارزن و آب نیاز فنچ‌ها را بر طرف می‌‌کند و نیازی به افزودن مولتی ویتامین نیست مگر در شرایط خاص نظیر بزرگ کردن جوجه‌ها و بیماری‌‌ که بهتر است با دامپزشک پرندگان زینتی مشورت گردد.

بیشتر بخوانیم: نگهداری فنچ در قفس

نکته مهم این است که با توجه به اشتهای بالای فنچ‌ها و مصرف مواد غذایی متفاوت باید دانست که غذای اصلی‌ فنچ‌ها ارزن است و موارد دیگر ذکر شده در زیر فقط یک غذای کمکی‌ است و نباید بجای غذای اصلی‌ مورد استفاده قرار بگیرد.

فنچ سرخ

- غذاهای کمکی‌ که مصرف روزانه و در میزان کنترل شده مشکلی‌ ندارد : شاهدانه - هفت تخم - سیب - سبزیجات و پوست میوه‌ها (در مورد سبزیجات و پوست میوه‌ها حتما باید شسته شده و بدون پوسیدگی باشند)

- غذاهای کمکی‌ که مصرف هفتگی و در میزان کنترل شده مشکلی‌ ندارند : گردو - بادام - خیار - کاهو - تخم مرغ آبپز (پوسته و سفیده به همراه مقدار کمی‌ زرده) - هویج رنده شده

نکات تغذیه فنچ‌ها :

۱.غذای اصلی فنچ ارزن می باشد و سایر وارد ذکر شده به عنوان غذای کمکی به حساب می اید.

۲.مقداری سنگریزه تمیز در دانخوری قرار بدهیم تا به خورد شدن دانه‌ها در سنگدان کمک کند.(ماهی‌ یکبار به اندازه یک بند انگشت همراه با خاک تمیز)

۳.مولتی ویتامین محلول در آب و کلسیم خوراکی را می‌توان در زمان رشد جوجه فنچ‌ها یا هنگام تخم گذاری فنچ‌ها تا ۲ بار در هفته مورد استفاده قرار داد. (برای اطلاع از میزان مصرف با دامپزشک مشورت کنید )

۴.مولتی ویتامین و کلسیم و سایر ویتامین‌های حل شده در آب نباید بیش از ۲۴ ساعت در آبخوری فنچ باقی‌ بماند و بعد از تخلیه اقدام به شست و شوی آن نمایید.

۵ . مکرراً قفس پرنده را چک کنید که اگر باقی مانده ای از تخم مرغ و میوه و سبزیجات وجود دارد آن را خارج کنید تا از رشد میکروب ها و بیماری متعاقب آن جلوگیری کنید.

۶.برای راحتی مصرف پرنده خیار یا کاهو را با چاقو ریز کنید.

۷.سعی‌ کنید از منابع دیگر کلسیم غیر از پوسته تخم مرغ جهت تغذیه پرنده استفاده کنید زیرا فنچ عادت کرده و بعد از تخم گذاری اقدام به خوردن پوسته تخم خود می‌‌کند اما باید توجه داشت که خوردن پوسته تخم خود بعد از خروج جوجه فنچ‌ها از تخم مشکلی‌ ندارد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی