نحوه نگهداری ، تغذیه و مراقبت از مرغ مینا

مستوره نوربخش      ۱۶ آبان ۱۳۹۷

مینا مرغ

مرغ مینا پرنده ای کوچک و دارای قابلیت تقلید صداست و همین توانایی سبب شده که آدمیان از سالیان بسیار دور به پرورش و نگهداری مرغ مینا علاقه نشان بدهند. مرغ مینا برای تفریح و سرگرمی با مرغ های مینا دیگر به نزاع دوستانه میپردازد ولی این نزاع به خشونت یا خونریزی ختم نمیشود.

این پرنده صاحب خود را از وجود مار با خبر میکند و علاوه براین انسان این پرنده را به مناطقی که آفات نباتی زیادی دارند برده است و این پرنده کمک مؤثری به از بین بردن حشرات ،لاروها و آفات گیاهی میکند.

خوراک اصلی این پرنده حشرات هستند و از دیگر غذاهای مورد علاقه آن میتوان به غلات، دانه های خوراکی، میوه های خوراکی و شهد گل ها اشاره کرد. در بین پرندگان سخنگو مرغ مینا بعد از کاسکو بیشترین رکورد را در صحبت کردن و تقلید صدا دارد.

مرغ مینا میتواند 15 سال عمر کند، نگهداری مرغ مینا مشکل نیست اما به دلیل اینکه راست روده هستند مدفوعشان مانند سایر پرندگان به صورت فضله خشک نیست و مدفوعی شل و آبکی دارند به همین دلیل نیاز است روزانه دو یا سه مرتبه قفس تمیز گردد.

مرغ مینا

جنس های مرغ مینا :

مرغ مینا دارای سه نژاد است که شامل مینای گوشواره ای ، مینای معمولی ، مینای بالی می باشد .تمامی میناها به غیر از مینای بالی سیاه و تیره هستند و تنها مینای بالی به رنگ سفید است.

اهداف پرورش مرغ مینا :

1. تقلید صدا : مینای گوشواره ای با عنوان پرنده سخنگو از شهرتی افسانه ای برخوردار است تمامی انواع مینای گوشواره ای قادر به تقلید صدا هستند اما برخی از انواع آن توانایی بیشتری در تقلید صدا دارند .

مینای گوشواره ای هندی بزرگ (Greater india Hill Mynah) و مینای گوشواره ای جاوه Gave Hill Mynah)) از سایر میناها مهارت بیشتری در تقلید صدا دارند و به همین دلیل بیشتر از سایر میناها خرید و فروش می شوند در میان این دو مرغ مینا ، مینای گوشواره ای جاوه صدای بلندتری دارد و این نوع مینا قادر به تقلید صدا به صورت بسیار عمیق و بسیار شبیه انسان است و صدای آن از مینای گوشواره ای هندی بزرگ، مفهوم ترو واضح تر است.

بیشتر بخوانیم: نحوه مراقبت و تغذیه مرغ عشق

2. مبارزه با حشرات و لاروهای کشاورزی مرغ مینا : مرغ مینا علاقه ای زیادی به تغذیه از حشرات وآفات کشاورزی دارد و به همین دلیل در مبارزه ای بیولوژیک علیه آفات کشاورزی نقش مهمی ایفا میکند و بر خلاف حشره کش ها اثرات جانبی ندارد.

3. باغ وحش ها و پارک ها : در بسیاری از شهرهای کشور شهرداری اقدام به راه اندازی قفس پرندگان مختلف نموده که یکی از این پرندگان مرغ مینا است .

4. خرید و فروش : با توجه به قیمت بالای جوجه های مرغ مینا بسیاری از پرورش دهندگان علاقمند هستند تا به جوجه گیری از این پرنده ها اقدام نمایند.

جفت پرنده مرغ مینا

تغذیه مرغ مینا :

مرغ مینا پرنده ای همه چیز خوار است اما غذای اصلی مرغ مینا میوه است و بهتر است به قطعات ریز تبدیل شده و سپس در اختیار پرنده قرار بگیرد. بخش اعظمی از سبزیجات را آب تشکیل میدهد و در مقایسه با دانهها از میزان کالری کمتری برخوردار است و با توجه به فیبر بالا علاوه بر سلامت دستگاه گوارش از چاق شدن مرغ مینا جلوگیری میکند.

اجزای فرآورده غذایی به شکل پلیت در اکثر پرنده فروشی ها موجود است. میتوان از این پلیت ها در جیره غذایی پرنده استفاده کرد اما نباید از مصرف میوه و غذای نرم و دانه های آبدار غافل شوید.

مرغ مینا از خوردن سیب زمینی پخته ، گوجه فرنگی پخته، ذرت، برنج و ماکارانی پخته و نخودفرنگی به میزان کم لذت میبرد بهترین منبع پروتئين مرغ مینا ( جایگزین حشرات ) شامل تخم مرغ ، لوبیای پخته، مرغ و بوقلمون است. سعی کنید در تغذیه مینا از میوه هایی نظیر: سیب، موز، هندوانه ، هلو، انبه، گلابی و آلو و ... که میزان آهن پایینی دارند، استفاده نمایید.

غذای پیشنهادی ما برای مرغ مینا :

روزانه :

سبزیجات :هویج ، کلم بروکلی ،جعفری ،ذرت ...

میوه :موز ،سیب ،انبه ،گلابی ...

غلات و حبوبات :گندم ، جو ،نخود ، ماش

نشاسته :برنج ، ماکارانی پخته شده بدون نمک و روغن ...

سینه مرغ یا گوشت ماهی آب پز به اندازه یک یا دو بند انگشت

نصف تخم مرغ آب پز (سفیده ،کمی زرده ،پوسته اهکی)

مرغ مینا

غذا های ممنوعه :

اسفناج ،خرما ،مرکبات ،کیوی ،انگور،کشمش،شاه توت ، آلبالو (به علت داشتن آهن بالا )

نکات تغذیه ای مرغ مینا :

1. اگر تصمیم به تغییر رژیم غذایی مرغ مینا دارید این تغییر را به تدریج انجام دهید تا دستگاه گوارش پرنده فرصت کافی برای هماهنگی و عادت به رژیم غذایی جدید را داشته باشد.

2. از غذاهای ممنوعه برای مرغ مینا می توان به ریواس، آواکادو، هسته سیب،اسفناج،خرما،مرکبات،کیوی،انگور،کشمش،شاه توت و آلبالو اشاره کرد.

3. به طور کلی از مصرف هسته ی میوه ها خودداری کنید زیرا برخی هسته ها سمی هستند.

4.دانه پارس به علت داشتن آهن بالا برای مرغ مینای شما مناسب نیست بهتر است از رژیم غذایی بالانس شده مخصوص مرغ مینا  که با برندهای مختلف در بازار موجود است استفاده کنید.

جوجه و والد مرغ مینا

5. مرغ مینا علاقه به مصرف عسل ، قند ، بستنی  دارد  به دلیل اینکه این مواد غذایی دارای قند بالایی هستند سعی کنید مقدار بسیار کم و کنترل شده در اختیارش قرار دهید .

6. اگر میخواهید برنج یا ماکارونی در اختیار پرنده قرار بدهید حتما توجه داشته باشید نمک ،ادویه و روغن نداشته باشد .

7. مرغ مینا علاقه ی فراوانی به پفک دارد و به دلیل نمک زیاد آن، مقدار کمی در اختیار پرنده قرار بدهید.

8. مرغ مینا به خوردن برخی میوه ها علاقه نشان نمیدهد یا کم مصرف میکند که میتوان به موز، خیار و کاهو اشاره کرد. مصرف زیاد سیب سبب زخم شدن دهان مرغ مینا میگردد پس مصرف حداکثر هفتهای دو الی سه تیکه توصیه میشود.

9. در زمان اسهال بودن پرنده برای مصرف میوه ها از متخصص پرندگان زینتی اطلاعات کسب کنید.

بدن مرغ مینا


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی