ارزیابی سلامت کاسکو هنگام خرید

مستوره نوربخش      ۱۸ مهر ۱۳۹۷

ارزیابی کاسکو

ارزیابی سلامت کاسکو هنگام خرید :

 1. نوک (منقار) کاسکو باید کاملا صاف باشد کاسکوهایی که دارای نوک کج ، ترک خورده یا پوسته پوسته هستند از سلامتی کامل برخوردار نیستند . رنگ نوک کاسکو کنگو باید کاملا مشکی باشد آن نکته ای که به وسیله آن می توان سلامتی پرنده را محک زد میزان براقیت رنگ نوک پرنده نیست بلکه رنگ پریدگی می تواند علایمی از بیماری باشد.
  قسمت بالایی و پایینی نوک باید کاملاً یکدیگر را پوشش دهند وهیچگونه انحرافی که مانع از روی هم قرار گرفتن کامل آنها شود نباید وجود داشته باشد
  .
 2. بینی : بینی کاسکو باید کاملا خشک و بدون ترشح باشد و هرگونه آبریزش (چه با عطسه و چه بدون عطسه) یا زخم ، نشان دهنده بیماری است.
 3. چشم ها : کاسکوی سالم دارای چشمان براق و شفافی است و وجود هرگونه کدری، عفونت، خماری، تیرگی و ترشحات نشانه بیماری است.
 4. بال ها : بال ها باید کاملا سالم باشند و بطور کامل باز شوند و همچنین استخوان بال ها و قسمت های زیر پر سالم و بدون آسیب هایی نظیر زخم ،عفونت و قارچ باشد. توجه داشته باشید که اگر شکستگی پرها و کنده شدن آنها همراه با زخم یا جراحت نباشد ایرادی ندارد و پرهای کنده شده دوباره کامل می‌شوند.
 5. پاها و ناخن ها : پاهای کاسکو دارای 4 انگشت بصورت بند بند است شکل پاها و انگشتان باید کاملا سالم و بدون انحراف ، زخم و عفونت باشند.
 6. رنگ مدفوع : رنگ مدفوع در کاسکوی سالم سفید و سبز و غلیظ است تغییر رنگ یا تغییر غلظت آن و رقیق شدن مدفوع نشانه بیماری است.
  مدفوع کاسکو
  سعی کنید به زیر دم کاسکو هم دقت کنید و توجه کنید که در کاسکوی سالم هیچ گونه مدفوعی به قسمت خارجی مقعد نچسبیده باشد.
 7. طرز نشستن : کاسکوی سالم بصورت کشیده روی پاها خود می‌نشیند و کاسکویی که خود را روی میله ول می‌کند و روی شکم خود می‌نشیند و علاوه بر آن نسبت به محرک ها عکس العملی نشان نمی‌دهد مریض است (توجه کنید کاسکویی که در لک است از نظرظاهر شاید بی حال باشد ولی نحوه نشستن آن بصورت کشیده است)
  سعی کنید قبل از خرید، ابتدا کاسکو را نزد متخصص پرندگان زینتی ببرید و سپس اقدام به خرید آن نمایید.
  نوع تغذیه پرنده ارتباط مستقیمی با غلظت و رنگ مدفوع آن خواهد داشت مثلاً خوردن مایعات سبب رقیق شدن و مصرف میوه های رنگی سبب تغییر رنگ مدفوع خواهد شد ولی لازم است بدانید در پرنده فروشی ها در غالب مواقع از تخمه برای تغذیه کاسکواستفاده می‌شود. و کمتر میوه در اختیار کاسکو قرار می‌گیرد و مطلب دیگر اینکه این تغییرات در پرنده فروشی ها بدلیل تغدیه کوتاه مدت با میوه ها مقطعی بوده و شما میتوانید مدفوع قدیمی که در کف قفس قرار دارد را مورد ارزیابی قرار بدهید.

 تشخیص جنسیت کاسکو:

در بسیاری از پرندگان یافتن جنسیت اهمیت زیادی دارد ولی در مورد کاسکو این مورد اهمیت زیادی ندارد زیرا هر دو جنس هوش یکسانی دارند و سخن گویی را به یکسان می آموزند البته پرورش دهندگان بصورت تجربی برخی تفاوتها را در دو جنس تعیین می‌کنند.

بیشتر بخوانیم: معرفی انواع کاسکو

نظیر: پرنده های ماده بیشتر به لک می‌روند و همچنین عارضه پر کنی درآنها شایع تر است . حیوانات ماده آرامتر بوده ولی حساسیت بیشتری دارند و نگهداری از آنها توجه بیشتری را طلب می‌کند و در حالیکه پرنده نر تندخو تر بوده و تربیت کردن آن زمان بیشتری طول می‌کشد. البته تمام این موارد بصورت تجربی بوده و مطالعه دقیقی روی این موضوعات انجام نشده است.

یکسری روش ها برای تعیین جنسیت کاسکو مطرح شده است نظیر: اخلاق کاسکو ، شرایط چشم ها ، تفاوت دم نر و ماده آزمایش سوزن و نخ و همچنیین تفاوت زیر بال نر وماده و ... که هیچکدام از این روش ها تأیید نشده است و امکان خطا در آنها بالا است در نتیجه بهترین روش آزمایشات ژنتیکی است.

تعیین سن کاسکو :

کاسکوها یکی از پرندگانی هستند که عمرطولانی دارند به طوری که در قفس عمری بین 60 تا 80 سال و در محیط طبیعی گاهی بیش از100 سال عمر خواهند کرد تشخیص سن کاسکوها از روی چشم آنها صورت می‌گیرد و لازم است برای این کار به رنگ عنبیه دقت کنید. قبل از تعیین سن کاسکو بدانید که تشخیص این رنگها نیاز به تخصصی ندارد و موارد زیر را برای جلوگیری از اشتباه در تفکیک رنگ ها رعایت کنید:

 1. در روز و در نور طبیعی اقدام به خرید نمایید تا با دقت بتوانید به چشم پرنده نگاه کنید.
 2. از فاصله 1 الی 2 متری به چشم کاسکو نگاه کنید.
 3. زاویه عمود را برای بررسی رنگ چشم انتخاب نمایید.

تعیین سن کاسکو

کاملاً سیاه :   وقتی چشم کاسکو کاملا سیاه است یعنی کاسکو جوجه بوده و در محدوده سنی 2 تا 3 ماهگی خود است . جوجه در این سن کاملاً به پدر و مادر خود وابسته است و بسیار کمیاب می باشد

سیاه (تیره) : وقتی چشم کاسکو کاملا سیاه ولی تیره تر می باشد یعنی در محدوده سنی 5 الی 6 ماه است و با وجود اینکه جثه کوچکی دارد و پرها همچنان نرم و منقار رشد کافی نکرده است اما  دیگر به والدین خود نیازی ندارد و در نتیجه می توان از آن در قفس نگهداری کرد جوجه کاسکودر این سن در بازار ایران وجود داد

دودی : وقتی رنگ عنبیه چشم کاسکو دودی است یعنی محدوده سنی آن  9 الی 12 ماه است کاسکو در این سن همچنان پرهایش نرم بوده و منقارش نیز رشد لازم را نکرده است.

سفید : وقتی رنگ عنبیه چشم کاسکو سفید است یعنی در محدوده سنی 2 الی 3 سالگی است .

نباتی : وقتی رنگ عنبیه چشم کاسکو نباتی است یعنی در محدوده سنی 3 الی 4.5 سالگی است .

زرد : از سن 4 سالگی به بعد رنگ عنبیه زرد می‌شود کاسکو درسن 7 سالگی بالغ می‌شود و با توجه به نیاز جنسی لازم است که صاحب آن با روابط عاطفی او را سرگرم کند تا مشکلی پیش نیاید.

چه سنی برای خرید کاسکو مناسب است ؟

خیلی از افراد کاسکوی چشم سیاه را بهترین سن برای خرید می دانند و درنقطه مقابل خیلی از افراد هم بدترین سن خرید را همین سن محدوده 6 ماهگی می‌دانند. این افراد معتقدند بدلیل بالا بودن مرگ و میر در کاسکوی چشم سیاه خرید آن ریسک بالایی دارد ( حتی اگر سالم باشند.)

توصیه ما هم عدم خرید کاسکو با چشم سیاه است

به چند دلیل بهترین سن برای خرید کاسکو 1/5 تا 2 سالگی است یعنی زمانیکه چشم کاسکو طوسی رنگ است:

 1. در این سن کاسکو دیگر حساسیت زمان جوجگی خود را ندارد.
 2.  بدن کاسکو در این سن دیگر مقاوم شده است. (از آب و گل در آمده است)
 3. کاسکو در این سن به تقلید صدا روی می‌آورد.
 4. این سن برای آموزش لغات و رام کردن کاسکو بسیار مناسب است.
 5. به هیچ عنوان اقدام به خرید کاسکوی با چشم زرد نکنید کاسکو در این سن به خوبی رام نمی شود و ظرفیت یادگیری پایین تری دارد.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی