چگونه طوطی تان را برای آواز خواندن تعلیم دهید

مصطفی سلیمانی      ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

طوطی

این یک واقعیت مشهور است که طوطی ها قادر به تقلید از سخنان انسانها هستند ؛ اما آنچه که اکثر صاحبان پرندگان نمی دانند آن است که روشهای یکسان برای آموزش صحبت کردن می تواند در مورد تعلیم آواز خواندن طوطی نیز استفاده شود. پرندگان طبیعتاً تلاش می‌کنند تون صداها و قطعاتی که یاد می‌گیرند را تکرار کنند این کار مقداری تمرین و صبر می خواهد اما قطعا اگر طوطی شما می تواند حرف بزند پس می‌تواند آوازخواندن را نیز یاد بگیرد.

۱_با آموزش حرف زدن پرنده شروع کنید

طوطی

آموزش پرنده تان برای بروز توانایی هایش می تواند جالب باشد اما نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که از طوطی‌تان توقع بیش از حد نداشته باشید. برای مثال بعضی پرندگان حتی آنهایی که به عنوان پرندگان سخنگو شناخته می‌شوند به سادگی چیزی را تقلید نمی کنند.

قبل از اقدام به آموزش آواز خواندن پرنده ابتدا باید مشخص کنید آیا او توانایی صحبت کردن را دارد یا نه و اینکه این کار را انجام می‌دهد یا خیر؟ اگر پرنده شما آماده گفتن واژه هایی هر چند محدود شود آنگاه می توانید آموزش آواز را شروع کنید اما اگر نه ابتدا باید آن را تشویق به صحبت کردن کنید و بعدا در کنارش یک جنبه موسیقی را نیز اضافه کنید.

۲_مکان مناسبی را برای آموزش انتخاب کنید

طوطی

محل آموزش آواز پرنده شما می تواند بر درصد موفقیت یا شکست تان در این کار موثر باشد. انتخاب یک مکان مناسب آنقدرها که به نظر می رسد ساده نیست و می تواند یک چالش برای شما باشد . همیشه این را در ذهن تان داشته باشید پرنده ها معمولاً محیطی را که در آن نه خیلی غریب و نه خیلی آشنا هستند می پسندد. یک اتاق یا بخشی از خانه دور از قفس پرنده و منطقه‌ای که معمولا پرنده در آنجا به سر می‌برد را انتخاب کنید. همچنین باید جایی باشد که تردد کمی در آن وجود داشته باشد.

محل آموزش آواز طوطی شما نباید شلوغ و به هم ریخته باشد زیرا حواس پرنده را به خود پرت می کند. چون پرنده را از قفس خارج می کنید نباید در و پنجره ها باز باشد که احتمال پرواز و یا فرار پرنده وجود داشته باشد. همچنین همانطور که می دانید باید از اتاق هایی که آینه دارند نیز اجتناب کنید چرا که پرندگان نمی‌توانند تصویرشان در آینه را تحمل کنند.

بیشتر بخوانیم: آشنایی با انواع طوطی

۳_آهنگی که پرنده تان دوست دارد را انتخاب کنید

طوطی

پرندگانی که از تقلید صدا ها لذت می برند به بعضی اصوات تمایل بیشتری نشان می‌دهند. اگر قصد اقدام به آموزش آواز خواندن پرنده تان را دارید فکر خوبی است که مدتی به آن توجه کنید و ببینید چه نوع صداهایی را بیشتر دوست دارد. مثلاً یک رادیو کنارش بگذارید و به عکس العملش در برابر موزیک های مختلف دقت کنید. آیا بیشتر به صداهای بلند و زیر علاقه‌مند است یا صداهای بم ؟ بیشتر به صدای مردان عکس العمل نشان می دهد یا صدای خانم ها؟ حتی ممکن است شما هنرمندان یا ژانرهای خاصی را پیدا کنید که پرنده تان از آنها بیشتر لذت می برد. انتخاب یک آهنگ سرگرم کننده و شاد برای آموزش پرنده تان معمولاً بهترین راه برای انجام سریع تر و درست تر این کار است.

۴_به آرامی و با صبر و حوصله شروع کنید

طوطی

آموزش آواز خواندن پرنده تان خیلی متفاوت از آموزش صحبت کردن نیست. مهم این است که برای این کار عجله نکنید. به آرامی شروع کنید! در ابتدا با تکرار تعداد محدودی کلمات با لحن یکسان شروع کرده و سپس محتوای بیشتری در آن بگنجانید. سعی کنید آموزش ها را روزانه در ساعت خاصی انجام دهید. همچنین استفاده از نرم افزارهای ویرایش صدا برای درست کردن کلیپ های صوتی کوتاه در حد یک یا دو خط اول آهنگ می توانند کمک کننده باشد. بدین ترتیب پرنده شما شروع به تشخیص راهی برای کنار هم گذاشتن صدا و لحن می کند و می تواند دقیقا بفهمد چه نوع خواندنی را از او انتظار دارید.

۵_برای پرنده تان آواز بخوانید

طوطی

از آنجایی که طوطی ها عاشق تقلید صدا هستند باید رفتار و کاری را که می‌خواهید پرنده تان آن را تقلید کند ، انجام دهید. هنگامی که شما آهنگ مورد علاقه پرنده‌تان را انتخاب کردید و آن را برایش اجرا کردید کم کم طوطی شروع به خواندن آوازی که به او یاد داده اید می کند. در حالت ایده‌آل بهتر است به قفس آن نزدیک شوید تا هم بتواند شما را ببیند هم صدای تان را کاملا بشنود. اگر پرنده شما کار شما را تقلید کرد و شروع به آواز خواندن درست کرد آنگاه برای تحسین یک تشویقی به آن بدهید.

۶_همیشه صبور و با پشتکار باشید

طوطی

تمرین و تکرار رمز موفقیت برای آموزش آواز خواندن پرنده شما می باشد زیرا از طریق تکرار خیلی بهتر یاد می‌گیرد. انتظار اینکه پرنده تان در نیمه‌شب قادر به یادگیری باشد را نداشته باشید چرا که هم خودتان هم پرنده از این کار ناامید خواهید شد در عوض روزی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای تمرین با پرنده تان وقت بگذارید. انجام این کار چندین مزیت دارد :

■  یک روش روتینی را ایجاد می‌کند که پرنده تان مشتاقانه انتظار می کشد تا در آن شرکت کند.

■به احتمال زیاد نتایج سریعتری نیز برای شما و حیوان خانگی تان خواهد داشت چرا که با تنظیم برنامه آموزشی منظم ، الگوهای مداوم تمرینی در ذهن او ایجاد می شود.

۷_اطلاع از تاثیر جنسیت و سن در میزان تمایل پرنده برای آواز خواندن

طوطی

آموزش‌ها را خیلی به سرعت پیش نبرید چرا که احتمال دارد پرنده گیج و ناامید شود. هیچ وقت پرنده خود را نزنید یا بر سرش فریاد نکشید. پرندگان نر تمایل بیشتری به صحبت کردن و آواز خواندن نسبت به جنس ماده دارند. اما اگر یک پرنده ماده دارید آن هم می‌تواند آواز خواندن را یاد بگیرد اما به خاطر داشته باشید که ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. همچنین پرندگان نر جوان نسبت به مسن ترها راحت‌تر یاد می‌گیرند. نه تنها آنها هوشیار تر هستند بلکه فیزیولوژی پرنده نیز با افزایش سن آنها تغییر می‌کند. آواز خواندن، صحبت کردن و سوت زدن همه جز رفتارهای جنسی پرنده است و همانند انسان با افزایش سن سطح هورمون جنسی تستوسترون کاهش می یابد در نتیجه تولید صدا در طوطی نیز کمتر می‌شود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی