علائمی که نشان می دهد پرنده شما افسرده است

مصطفی سلیمانی      ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

پرنده-افسرده

نه تنها پرندگان مبتلا به افسردگی می شوند که این حالت در دراز مدت می تواند منجر به بروز رفتارهای خود تخریبی ، کاهش پاسخ سیستم ایمنی و مشکلات دیگر نیز بشود. اگر در مورد پرنده تان مشکوک به افسردگی هستید رفتارهایش را با نکاتی که در این مقاله آورده شده مقایسه کنید. بروز علائم حاکی از افسردگی پرنده می تواند سیگنال هایی برای نیاز به تغییر دادن چیزی در محیط یا رابطه شما با پرنده تان باشد .

۱- کاهش اشتها

این مسئله می‌تواند نشانه انواع مختلفی از مشکلات در پرندگان خانگی باشد اما در موارد افسردگی یکی از بزرگ‌ترین علائم کاهش اشتهای پرنده است. از آنجایی که پرندگان متابولیسم بسیار سریعی دارند، یادگرفتن نحوه تشخیص سریع این علامت بسیار مهم است چرا که کاهش وزن در پرندگان به سرعت اتفاق می افتد و می تواند بسیار آسیب زننده باشد. پس اگر متوجه شدید حجم غذای مصرفی پرنده تان تغییر داشته و این مسئله برای دو روز متوالی ادامه داشت در اسرع وقت به یک دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه و موضوع را بررسی کنید .

۲- بروز رفتارهای تهاجمی

پرنده-تهاجمی

یکی از بزرگ‌ترین علائم افسردگی پرندگان که به سادگی قابل تشخیص است است تغییر ناگهانی شخصیت پرنده می باشد. اغلب و خصوصاً در مورد طوطی ها این علامت خود را به صورت بروز رفتارهای تهاجمی نشان می دهد. اگرچه امکان دارد این مسئله فصلی و مربوط به مسائل هورمونی پرنده باشد اما ادامه آن و در زمان طولانی می‌تواند نشانگر وجود یک ناراحتی مزمن باشد. برای اطمینان هرگونه تغییر رفتار ناگهانی را با دامپزشک خود بررسی کنید تا نگرانی بابت وجود بیماری در پرنده نداشته باشید. اگر پرنده تان از لحاظ جسمی سالم بود ؛ سپس شما باید شرایط زندگی پرنده تان را بررسی کنید تا متوجه شوید چه چیزی باعث بروز این رفتار شده است.

بیشتر بخوانیم: مواردی که برای طوطی خطرناک است.

۳- پرکنی

پرکنی-طوطی

هنگامی که یک پرنده شروع به پرکنی می کند این حالت می تواند به سرعت به یک مسئله مزمن و بسیار آسیب رسان تبدیل شود . اگر متوجه وجود قسمت های خالی از پر روی بدن پرنده تان شدید از دامپزشک‌تان بخواهید بررسی کند تا احتمال وجود بیماری‌های مرتبط رد شود. هنگامی که از نبود بیماری مطمئن شدید آنگاه می توانید از راه‌های مختلف علت پرکنی پرنده را کشف کنید . خیلی از پرنده ها در حالت های کمبود توجه اجتماعی و کسالت پرکنی می کنند. پس لازم است روزانه وقت بیشتری برای پرنده تان بگذارید و شاید این همان چیزی باشد که پرنده تان بیش از هر چیزی به آن نیاز دارد.

بیشتر بخوانیم: دلایل پرکنی طوطی

۴- تغییر صدا

پرنده

شما پرنده تان را بهتر از هر کسی می شناسید . خصوصا اگر خیلی وقت است که آن را دارید باید کاملاً با فرکانس صدا و انواع صداهایی که معمولا در طول روز تولید می کند به خوبی آشنا باشید. اگر متوجه به وجود آمدن تغییری در سطح صدای آنها یا نوع اصواتی که می سازند شدید می تواند نشانگر مبتلا شدن پرنده شما به افسردگی باشد .

بسیاری از پرندگان برای رهایی از خستگی و بی حوصلگی به جیغ زدن متوسل می شوند پس اگر صدای پرنده شما از حد طبیعی بلندتر شد می‌تواند نشان از نیاز بیشتر پرنده شما به توجه ، تعامل و وقت گذاشتن شما باشد .

۵- خطوط استرس روی پرها

پرنده

یکی دیگر از شاخص‌هایی که نشان از وجود استرس و افسردگی در پرنده ها است، وجود خطوط استرس روی پرهای پرندگان است.

طوطی

اگر چه در این مسئله جای نگرانی در مورد بهداشت و سلامت پرنده نیست اما می تواند سرنخی از وجود مشکلاتی در نشاط عمومی و کیفیت زندگی آنها باشد. اگر متوجه وجود این خطوط شدید یک بازنگری جدی در رژیم غذایی ، محیط ، سرگرمی‌ها و تعاملاتتان‌ با آنها داشته باشید. اگر حس کردید بخشی نیاز به بهبود دادن است کم کم و گام به گام تغییرات را ایجاد کنید و ببینید اوضاع پرنده تان چگونه تغییر می کند .


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی