معرفی کاسکو یا طوطی آفریقایی (Psittocus erithacus)

مصطفی سلیمانی      ۱۰ مهر ۱۳۹۷

معرفی کاسکو یا طوطی آفریقایی

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی پرنده ای محبوب در کشور ماست و علت این محبوبیت ، هوش بالای پرنده در کنار قدرت سنخگویی و تقلید صداست. این پرنده بهترین تقلید کننده صداست که به راحتی بیش از صد واژه را به خاطر می‌سپارد و تکرار می‌کند البته توانایی این پرندگان بسیارغیر قابل پیش بینی است این را همیشه به خاطر داشته باشید که نباید به آنها به راحتی اطمینان کرد زیرا کاسکوها بسیار قوی هستند و در صورت عصبانیت می‌توانند گاز بگیرند یا حتی با پنجه به خود آسیب برسانند.

این پرنده معمولاً حدود50 تا 60 سال عمر می‌کند .هر دو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه هم هستند ولی تعیین جنسیت پرنده از طریق آزمایش های مولوکولی قابل ارزیابی است

کاسکوها قدرت پروازی منظم و تیز دارند اما از نظر جهت یابی ضعیف عمل می کنند از این جهت پرورش دهندگان این پرنده باید توجه داشته باشند که در صورتی که پرنده از محل زندگی خود دور شود نمی‌تواند به راحتی لانه و آشیانه خود را بیابد و به آن باز گردد.

طوطی کاسکو

گونه های مختلف کاسکو:

کاسکوی پرینسپس  P.e.Princeps

کاسکو پرنسپس

کاسکو پرنسپس

کاسکوی تیمنه p.e.Timneh

در کتب علمی نام آن طوطی تیمنه است پرو بال آن خاکستری است و دم آن برخلاف طوطی کنگو خاکستری سرخ فام است. منقار آن  تیره روشن و در قسمت پایینی کمی به سفیدی می‌زند طول آن از کاسکوی کنگو کوتاهتر است و در حدود 50 تا 60 سال عمر می‌کند. قدرت تقلید صدای آن تفاوتی با کاسکوی کنگو ندارد و آرامتر از سایر طوطیان است و ازهمان سنین پایین قادر به تقلید صداست.

کاسکوی تیمنه

کاسکوی تیمنه

کاسکوی کنگو P.e.erithacas

نام دیگر آن طوطی خاکستری کامرون است. برخی وارد کنندگان و فروشندگان این پرنده سعی می‌کنند با توجه به اندازه و تنوع رنگ پر و بال ها نام های مختلفی روی طوطی ها بگذارند و معتقدند که طوطی کامرون با طوطی کنگو تفاوت دارند ولی حقیقتاً تفاوت چندانی بین این دو وجود ندارد. پر و بال پرنده به رنگ خاکستری و دم آن کاملا سرخ است و رنگ دم جوجه های زیر یکسال نیز سرخ رنگ با لبه های سیاه می‌باشد که این تیرگی لبه پرها با اولین پرریزی ناپدید می‌شود.

بیشتر بخوانیم: سلامت کاسکو هنگام خرید

کاسکوی کنگو حدود 50 تا 60 سال عمرمی‌کند و پرنده باهوشی است، از طریق صحبت کردن با انسان ارتباط بر قرار می‌کند. پرنده نسبتا آرامی است و کمتر جیغ می‌زند.

کاسکو کنگو

کاسکو کنگو

- یکی از اشتباهات رایج بین مردم این است که تصور می‌کنند کاسکو تیمنه هرگز سخن نخواهد گفت ولی اگر به پرنده فروشی ها سر بزنید تیمنه هایی خواهید دید که به راحتی تا صد کلمه سخن می‌گویند.

- نژاد کنگو علاوه بر جثه بزرگ ، رنگهای جذاب تری به نسبت کاسکو تیمینه دارد و گرانتر فروخته می‌شود.

- دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هر چه جثه طوطی بزرگتر باشد دیرتر رام می‌شود به همین دلیل اعتقاد بیشتر مردم بر این است که کاسکو تیمنه بیشتر و راحت تر با انسان ارتباط برقرار می کند  

- تفاوت این دو نژاد فقط در ظاهر است واین به سلیقه خریدار بستگی دارد که کدام نژاد را انتخاب کند.

- هیچ شواهد تجربی نشان نداده است که کاسکوی نر قابلیت سخنگویی بیشتر نسبت به ماده دارد یا بر عکس.

خصوصیات اخلاقی خریداران کاسکو ( کاسکو نخرید اگر ...)

  • نگهداری کاسکو هزینه بالایی دارد اگر نمی خواهید برای یک پرنده هزینه کنید کاسکو نخرید.
  • علاوه بر هزینه باید برای کاسکو وقت کافی بگذارید اگر وقت آزاد ندارید کاسکو نخرید.
  • کاسکوها ممکن است وسایل خانه و تزئینی را تخریب کنند پس اگر آمادگی این اتفاق را ندارید کاسکو نخرید.
  • کاسکو حیوان پر سر و صدایی است و تن صدای بالایی هم دارد اگر مستاجر هستید یا از شنیدن صدای آن عصبی می شوید هرگز کاسکو نخرید.
  • دود حاصل از مصرف قلیان و سیگار بدلیل وجود نیکوتین برای کاسکو خطرناک است اگر سیگاری هستید کاسکو نخرید.
  • لازم است گاهی اوقات کاسکو خارج از قفس خود باشد اگر فضای مناسب برای نگهداری ندارید کاسکو نخرید.
  • کاسکوها در هنگام رام شدن یا کاسکوهای رام شده در هنگام عصبانیت ممکن است گاز بگیرید و شما نباید عکس العملی نشان بدهید اگر نمی‌توانید کاسکو نخرید.
  • کاسکوها حیوانات بسیارحساسی هستند و تربیت آنها صبر و حوصله زیادی می‌طلبد پس اگر صبر زیادی ندارید کاسکو نخرید.
  • ممکن است بعد از صرف وقت و هزینه بسیار، کاسکوی شما پرنده ای که انتظار داشتید نشود اگر تحمل این موضوع را ندارید کاسکو نخرید.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی