چگونه به پرنده تان حرف زدن یاد بدهید

مستوره نوربخش      ۱۰ مرداد ۱۳۹۸

پرنده

1) بدانید چه پرنده ای می‌آورید.

 اولین قدم برای آموزش حرف زدن به پرنده تان آن است که با او ارتباط برقرار کنید و انتظارات معقول از او داشته باشید. برای اینکه مشخص کنید آیا پرنده شما گزینه خوبی برای آموزش حرف زدن است راجع به خصوصیات پرنده تان تحقیق کنید. بعضی پرنده ها نسبت به بقیه بهتر حرف می‌زنند پس شما نمی توانید بیشتر از توانایی‌های پرنده تان از او انتظار داشته باشید.

پرنده

2) کلمات مد نظرتان را عاقلانه انتخاب کنید.

 بهترین کار برای تشویق و شروع آموزش پرنده تان آن است که کلمات کوتاهی برای آموزش انتخاب کنید. برای مثال : سلام ، بیا یا حتی نام خود پرنده تان.

کلمات ساده وقتی با شور و اشتیاق بیان می‌شود برای بسیاری از طوطی ها جالب تر است. اطمینان حاصل کنید هنگامی که با پرنده تان حرف می زنید با صدای شاد و انرژی مثبت این کار را می‌کنید. هنگامی که کلمات انتخاب شده را برای پرنده تان تکرار می کنید به او نگاه کنید ؛ اگر شما به او دقت کنید متوجه خواهید شد بعضی کلمات توجه او را بیشتر جلب می کند در نتیجه برای شروع آموزش روی همان کلمات بیشتر کار کنید.

پرنده

3) هر وقت امکانش بود کلمات یا عبارات را تکرار کنید.

روی یک کلمه کلید کنید و آن قدر تکرار کنید تا پرنده تان به بیان آن علاقه‌مند شود و هر زمان که توانستید آن کلمه را برایش تکرار کنید.

 طوطی ها یاد می‌گیرند که کلمات تکرار شده را تقلید کنند پس بارها و بارها کلمه را برایشان تکرار کنیم چرا که این تنها راه آموزش آنهاست. اگر چه بهتر است خودتان مستقیماً به پرنده آموزش دهید اما بعضی صاحبان پرنده از ابزار کمکی مثل سی دی ها یا صدای ضبط شده برای آموزش پرنده شان استفاده می کنند.

بیشتر بخوانیم: نگهداری و تغذیه جوجه طوطی

طوطی

استفاده از این وسایل می‌تواند موثر باشد و مطمئناً مانع روند آموزشی شما نخواهد شد اما صاحبان پرندگان باید بدانند که هیچ چیز جایگزین اثر متقابل تعامل آنها با پرنده نخواهد شد و از این ابزار تنها به عنوان یک مکمل و یک وسیله کمک آموزشی استفاده کنند.

4) صبور باشید و سریع دلسرد نشوید.

 سریعترین راه به منظور تشویق پرنده برای صحبت کردن ، آموزش های روتین و منظم روزانه است. گاهی حتی شاید این روش در مورد پرنده تان تضمینی جواب ندهد ! اگرچه بعضی پرندگان به راحتی سخنان انسان را یاد می‌گیرند اما بعضی دیگر یاد گرفتن اولین کلمه را تا ماه ها و حتی سال ها طول می‌دهند و بعضی با وجود تلاش بسیار زیاد، اصلا هیچ وقت حرف نمی زنند.

طوطی

اگر حس می کنید یاد گرفتن کلمه توسط پرنده شما خیلی طول می کشد روی اموزش کارهای ساده تر وقت بگذارید ؛ مثل سوت زدن. خیلی از پرندگان سوت زدن را به مراتب راحت تر از تقلید حرف زدن یاد می‌گیرد به همین دلیل بعضی بیشتر به این کار مایلند.

 با محبت ، صبوری و تمرین زیاد و بلند مدت بسیاری از پرندگان که جز طوطی سانان هستند تقلید بعضی کلمات را یاد می گیرند. به صداهایی که پرنده تان در طول روز در می‌آورد توجه کنید ممکن است پرنده شما را با تقلید بعضی از صداهایی که در محیط اطرافشان می شنوند سورپرایز کنند ؛ مثل صدای تلفن ، زنگ در ، زنگ ماکرویو و غیره.

طوطی

حتی اگر پرنده تان هیچ وقت کلمات انسانی را یاد نگرفته نباید احساس ناامیدی کنید. آموزش حرف زدن ، تعامل و اجتماعی کردن‌ پرنده ؛ همه این موارد رابطه بین شما و پرنده تان را تقویت می کند ، بنابراین اگر پرنده شما همچنان ساکت بماند شما یک همدم دوست داشتنی ، جالب و باهوش آورده اید که همین موضوع به خودی خود بهترین بخش آوردن یک پرنده به خانه است.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی