خواص دانه ها در تغذیه قناری

مصطفی سلیمانی      ۱۴ خرداد ۱۳۹۸

قناری

برای تغذیه متعادل و درست قناری بهتر است که از خواص مفید دانه ها اطلاع داشته باشید تا به به مقدار نیاز در اختیارشان بگذارید. به منظور تغذیه پرنده از دانه ها می توانید از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاه ها نیز وجود دارد استفاده کنید و در هر نوبت یک قاشق چای خوری از دانه مورد نظر را به قناری بدهید.

1. تخم کتان :

این دانه جزء غذای اصلی پرنده است و طبیعتی گرم دارد. تخم کتان دارای انواع ویتامین ها، کربوهیدرات ها و املاح معدنی می باشد. این دانه دارای اثرات درمانی برطرف کنندگی آسم و سرماخوردگی می باشد.

2. ارزن :

این دانه طبیعت سرد و خشک دارد. ارزن سرشار از ویتامین و پروتئین های مورد نیاز پرنده می باشد که باید در تمام سال در جیره غذایی قناری در نظر گرفته شود.

3. تخم کاهو :

تخم کاهو طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی است. تخم کتان را می توان برای از بین بردن انگل روده پرنده استفاده کرد چون این دانه می تواند دستگاه گوارش قناری را پاک کند.

4. کافشه:

کافشه

کافشه دارای طبیعتی گرم می باشد. این دانه دارای درصد چربی بالایی می باشد که بیشترین مصرف آن در فصل جوجه کشی است. میزان مجاز برای مصرف روزانه پرنده حدود نصف شستی می باشد که در صورت عدم رعایت و مصرف بیش از حد کافشه می ‌تواند باعث مشکلاتی مثل جوش زدن کف پای جوجه ها شود.

5. تخم کلم قمری :

این دانه دارای طبیعتی سرد می باشد تخم کلم قمری دارای املاح معدنی مفیدی می باشد که قدرت پاک کنندگی دستگاه گوارش پرنده را نیز دارد.

6.تخم کاسنی :

کاسنی

این دانه دارای طبیعتی سرد می باشد که باعث رفع احساس تشنگی و کاهش حرارت بدن و افزایش مستی پرنده می شود.

7. دانه سیاه (نیجر) :

سیاه دان

سیاه دانه دارای طبیعتی بسیار گرم می باشد. این دانه پر چرب، برای تقویت قناری و به خصوص سهره بسیار موثر است.

8. تخم چغندر :

این دانه دارای طبیعت معتدل بوده و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی است.

9. تخم منداب :

این دانه طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی است. بهتر از قبل از تخم گذاری پرنده این دانه به جیره غذایی آن اضافه شود زیرا مصرف آن مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری می‌شود .

10. شاهدانه :

این دانه طبیعت بسیار گرم دارد و جزء دانه های پر چرب نیز محسوب می‌شود و باعث افزایش تحرک و مستی قناری می شود. استفاده نابجا از این دانه بسیار خطرناک است پس بهتر است با توازن خاص مصرف شود.

11. تخم اسفرزه :

اسفرزه

این دانه دارای طبیعتی سرد است و دارای املاح معدنی و سرشار از ویتامین می باشد.

12.تخم گشنیز :

گشنیز

این دانه نیز طبیعت گرم دارد و اشتها آور است و برای درمان قناری های ضعیف بسیار مفید است.

13. تخم شلغم :

شلغم

تخم شلغم طبیعت گرم دارد و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی می باشد. مصرف این دانه در زمستان بسیار مفید است.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی