جفت گیری و جوجه کشی قناری ها

مستوره نوربخش      ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸

قناری 

بهترین موقع برای جفت کردن قناری ها نیمه فروردین ماه است و حتی الامکان از اسفند ماه نباید زودتر جفت گیری انجام شود. اما در صورت آماده بودن بیش از حد هر دو جفت نباید از این عمل جلوگیری نمود، چون باعث پس رفتن و تولک رفتن قناری می شود.

نکاتی که به منظور جوجه کشی در قناری باید بدانید :

۱- انتخاب جفت:

 در اولین مرحله شما باید جفت مناسب، سرحال و سالمی برای پرنده خود پیدا کنید مثلا از نظر  رنگ، سن، جثه و ... مناسب باشد.

نکاتی که برای انتخاب جفت  بهتر است بدانید:

الف - قناری هایی که دارای عیوب مشترک می باشند، مثلاً هر دو دارای رنگ و تیپ نامناسب می باشند نباید با یکدیگر جفت شوند.

ب - از نظر جثه باید هر دو یا یکی از جفت ها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.

قناری

ت - برای جفت گیری از دو قناری با رنگ های مخالف و یا متفاوت استفاده شود.

ج - پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب کنید که در رده‌ های مختلف سنی قرار دارند. یک نر جوان را با ماده ای که یک سال دارد و یا برعکس جفت کنید.

د - در حد امکان یکی از جفت ها تجربه یک دوره جفت گیری موفق را داشته باشد در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید.

۲- تشخیص آماده بودن جفت :

 قبل از اقدام به جفت نمودن باید از آمادگی کامل هر دو قناری مطمئن شوید. قناری ماده در صورت مستی و داشتن آمادگی دارای علائمی مانند بی قراری، داشتن نواحی دوکی شکل در ناحیه پشت پرنده، جیک زدن های پیاپی و کندن کاغذ کف قفس و جمع کردن الیاف و پر و کاغذ در گوشه لانه باشند .

 از نشانه ‌های مستی و آمادگی قناری نر، آوازخواندن با صدای بلند و مسلط  و داشتن پس برآمده و بیقراری می باشد.

۳- تقویت پرنده ها قبل از جفت انداختن :

دو سه هفته قبل از جفت نمودن باید اقدام به تقویت هر دو قناری نمود.

مثلاً می توانید با تخم مرغ، ویتامین های A، E، مولتی ویتامین و انواع مکملهای غذایی، مخلوط شن ریزه، صدف و پوست تخم مرغ، میوه جات و سبزیجات مناسب که در قسمت تغذیه قناری به طور کامل توضیح داده شده است آنها را به خوبی تقویت کنید .

4- جفت کردن قناری ها :

در ابتدا مطمئن شوید که همه شرایط برای جفت اندازی پرنده ها آماده و محیا است. برای جفت انداختن قناری ها باید قفس با سایز مناسب انتخاب کنید. سپس باید قفس را در جایی قرار دهید که نورمناسب با مدت زمان مشخصی داشته باشد، مثلاً در مکان پر رفت و آمد نباشد که مرتبا لامپ خاموش و روشن می شود و یا سر و صدای زیادی وجود داشته باشد. دمای محیط برای جفت گیری بین ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد.

علاوه بر این باید در قفس وسایل مورد نیاز قناری ماده مثل لانه و الیاف مناسب را تعبیه کنید و همچنین ظروف آب و غذا به نحوی در قفس قرار دهید که در طول مدت جوجه کشی تعویض این ظروف باعث ایجاد مزاحمت برای جفت نشود.

سپس در صورت بلند بودن نوک و ناخن قناری ها پس از اصلاح آنها می توانید قفس قناری ماده را روبه روی قفس قناری نر قرار دهید و چند روز صبر کنید تا به محیط عادت کنند و در این مدت رفتارهای آنها را زیر نظر بگیرید و اگر هر دو نسبت به صداها و حرکات هم واکنش های تحریکی انجام می دادند در هنگام غروب قناری نر را به داخل قفس ماده هدایت نموده و دو روز بعد هم لانه را داخل قفس بگذارید.

5- تخم گذاری :

 معمولاً چند روز بعد از جفت نمودن و تکمیل لانه سازی توسط قناری ها صبح یک روز شاهد اولین تخم گذاری خواهید بود. در این موقع باید با احتیاط تمام تخم ها را با تخم مصنوعی یا تخم پوک جایگزین کنید. (تخم های برداشته شده را بر روی تکه ای پنبه و در جایی خشک و خنک نگهداری کنید و روزی چند بار آن ها را بچرخانید تا تخم ها خراب نشوند)

قناری

این عمل را تا آخرین تخم گذاشته شده تکرار کنید و پس از گذاشتن آخرین تخم، تمام تخم ها را به جای خود برگردانید. با این کار تمامی جوجه ها با فاصله زمانی کم سر از تخم در آورده و با هم رشد می کنند.

6- تولد جوجه ها :

 ۱۳ روز بعد جوجه ها سر از تخم در خواهند آورد. البته بهتر است شب قبل از تولد محیط را مرطوب نموده، حتی به قناری ماده اجازه آبتنی داد تا پوسته تخم ها مرطوب گشته و جوجه ها راحت تر بتوانند خارج شوند.

قناری

7- تغذیه و نگهداری جوجه ها :

تا 3 روز پس از تولد به کمک تخم مرغ آبپز شده جوجه های قناری را تغذیه کنید و پس از سه روز طبق دستورالعمل های ارائه شده در قسمت تغذیه، اقدام به تهیه غذای پرورشی نموده و آن را در ساعت های مختلف و به صورت تازه در اختیار والدین قرار داده تا با آن جوجه ها را تغذیه نمایند. پس از گذشت دو هفته جوجه ها از لانه خارج شده و ۲۲ الی ۲۸ روز بعد کم ‌کم خود اقدام به خوردن غذا می نمایند اما استفاده از غذای پرورشی را در کنار دان اصلی تا دو ماهگی ادامه دهید.

جوجه-قناری

8- جدا کردن جوجه ها و تخم گذاری مجدد :

۲۸ تا ۳۵ روز بعد از تولد می توان جوجه ها را از والدین جدا نمود. ولی اگر می‌خواهید جوجه‌کشی را ادامه دهید، بعد از هفته دوم لانه جدید در اختیار جفت قرار دهید و لانه قبلی را با جوجه ها کف قفس بگذارید. باید دقت داشت که قبل از تولد جوجه های جدید باید جوجه های سری اول جدا شده باشند.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی