معرفی نژادهای عروس هلندی

بهاره ملک احمدی      ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸

عروس-هلندی

مقدمه:

در خانواده ی طوطیان کاکل دار عروس هلندی کوچکترین گونه و هم چنین تنها گونه با نوک تیز و دم بلند است. روی پوشش پر ناحیه گوش لکه های نارنجی دارند و کاکل آنها مخروطی شکل است. در عروس هلندی نر، کاکل زرد و در ماده ها خاکستری است و همچنین ماده ها در پرهای دمشان خطوطی دارند که در نرها نیست. تا زمانی که بالغ نشده اند شکل ظاهری همه آنها شبیه پرنده بالغ ماده است، با این تفاوت که پرهای دم کوتاه تر بوده و برجستگی قاعده منقارشان صورتی رنگ است (به جای خاکستری).

عروس-هلندی

عروس هلندی خالص در اسارت به سختی جفتگیری می کند و بنابراین در فصل زمستان پیدا کردن پرنده جوان و خالص دشوار است. اما کوکاتیل های جهش یافته (مثل لوتینو) در اواخر تابستان به تعداد زیاد و قیمت کم در پرنده فروشی ها عرضه می شود. در قفس هم می توان از این پرنده جوجه کشی کرد (پس قاچاق آن به صرفه نیست). احتمالاً از سال های دهه ۴۰ عروس هلندی وارد ایران شده است. زیستگاه این پرنده قاره استرالیاست و در آنجا تنها به رنگ خاکستری با زمینه سفید روی بالها دیده می شوند اما با اصلاح نژاد و تکثیر انتخابی و در اثر جهش های متعدد رنگ ها و نژادهای گوناگونی پیدا کرده اند.عروس هلندی ابلق (در سال ۱۹۲۰ در آمریکا) اولین گونه ی جهش یافته است.

برخی از شناخته شده ترین نژادها و رنگهای عروس هلندی:

نژاد خاکستری:

عروس-هلندی

رنگ اصلی و رایج ترین رنگ است. رنگ بدن خاکستری با زمینه سفید در بالها ، کاکل خاکستری یا زرد است و لکه نارنجی روی گونه ها وجود دارد.  جنس ماده سری مایل به خاکستری و زیر دم راه راه زرد دارد که با اولین پرریزی کامل می شود و در ۱.۵ سالگی می توان آن را مشاهده نمود. بعد از اولین پرریزی در سال دوم رنگ اصلی ثابت می شود و به راحتی می توان نر را از ماده تشخیص‌داد.

نژاد ابلق:

عروس-هلندی

در سال ۱۹۲۰ در آمریکا نژاد ابلق اولین جهش یافته های رنگی عروس هلندی ها بودند که ۷۰٪ بدنشان زرد و ۳۰٪ (بالها) خاکستری است و چون نر و ماده بسیار شبیه هستند به راحتی نمی توان تشخیص جنسیت داد.

نژاد صدفی:

عروس-هلندی

پرهای بدن این نژاد خاکستری روشن با زمینه سفید است و سر زرد و گونه های نارنجی دارند.

نژاد نقره ای:

عروس-هلندی

این نژاد بسیار شبیه نژاد خاکستری است اما بدنی سفید دارد و گونه های جنس ماده کدرتر است.

نژاد زرد کمرنگ:

عروس-هلندی

ظاهری شبیه نژاد صدفی دارند اما صدا تولید نمی کنند.

نژاد گلباقالی:

عروس-هلندی-گلبلقالی

عروس هلندی ها با این نژاد پرهای بدن خاکستری روشن با زمینه زرد، سر زرد و گونه های نارنجی دارند.

نژاد دارچینی:

عروس-هلندی

‌نژاد دارچینی یا سیامون پرهایی اغلب به رنگ قهوه ای روشن ، سری مایل به زرد و گونه های نارنجی دارند.

نژاد لوتینو:

لوتینو

کل بدن آنها زرد رنگ، اما رنگ سر کمی تیره تر است. رنگ بدن ممکن است زرد مایل به سفید یا حتی سفید به نظر بیاید. گونه ها نارنجی و در برخی از لوتینوها پشت سر فاقد پر است. نر و ماده بسیار شبیه و تعیین جنسیت در آنها دشوار و تنها از راه تستDNA  و آزمایش خون به طور قطعی امکان پذیر است.

نژاد صورت سفید:

عروس-هلندی

ترکیب رنگی شبیه نژاد خاکستری دارند اما گونه هایشان نارنجی نیست. در نرها سر سفید و در ماده ها خاکستری و هم رنگ بدن است و به همین دلیل تعیین جنسیت ساده ای دارند. این نژاد زیر گونه هایی دارند شامل:

صورت سفید مرواریدی:

دارای پرهای خاکستری با زمینه سفید هستند. از ۶ ماهگی به بعد شکل ظاهری نرها شبیه صورت سفیدهای معمولی می شود اما ماده ها رنگ مرواریدی خود را پس از بالغ شدن نیز حفظ می کنند و به همین دلیل گفته می شود که حدود ۹۶٪ صورت سفیدهای مرواریدی ماده هستند.

صورت سفید ابلق:

دارای ترکیب رنگ خاکستری و سفید (بیشتر سفید) در قسمتهای مختلف بدن هستند. تعیین جنسیت قطعی آنها با تستDNA  است.

در اثر جفتگیری صورت سفیدهای مختلف با هم (و حتی با سایر نژادها) انواع دیگری از نژادهای صورت سفید از جمله صورت سفید دارچینی، ابلق مرواریدی، ابلق دارچینی و ... پدیدار شده اند.

نژاد آلبینو:

آلبینو

آلبینو بودن حیوانات و پرندگان در اثر جهش رخ می دهد و ایجاد نژاد مستقل نمی کند. عروس هلندی آلبینویی خالص است که والدین آن حداقل تا دو نسل قبل آلبینو بوده باشند که از خصوصیات آنها رنگ سفید یکدست بدن ، چشمان قرمز (اگر قرمز نباشد آلبینو نیست) و پاهای صورتی رنگ است. این رنگ در عروس هلندی کمیاب و پرطرفدار است. از جفتگیری برخی نژادها می توان به آلبینو رسید. مثلاً درصد آلبینو شدن جوجه ی حاصل از جفتگیری صورت سفید اصیل و لوتینوی اصیل، بالاست.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی