آشنایی با پرنده ای زینتی به نام عروس هلندی

مصطفی سلیمانی      ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸

عروس-هلندی

عروس هلندی کوچکترین عضو (از نظر جثه) از خانواده طوطی های کاکل دار و بومی منطقه ای دور افتاده در استرالیاست که پوشیده از علف و بوته درختان کوتاه می باشد. نام علمی : نیمفیکوس هولاندیکوس (Nymphicus hollandicus) ، انگلیسی : کوکاتیل Cockatiel ، فرانسوی :Callop sitte ، آلمانی: Nymphensittich   ،عربی : الکوکاتیل ، فارسی : عروس هلندی است.

"عروس هلندی" ترجمه نام علمی و لاتین این پرنده بوده و در ایران نامی رایج است. این پرندگان تکثیر نسبتاً آسانی دارند و نژادهای گوناکون دارند. پس از مرغ عشق محبوبترین پرنده زینتی محسوب می شوند. غذای آنها دانه و در برخی گونه ها تخم مرغ و هویج خوب پخته و ریز شده است.

شکل ظاهری:

این پرنده زیبا با رنگ های مختلف مانند: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه ای وجود دارند، که این رنگ ها تأثیری در سلامتی یا رفتارشان ندارد. خصوصیات ظاهری پرنده شامل : کاکل بلند و زیبای زرد کمرنگ ، لکه سرخ یا نارنجی روی گونه ها ، دم دراز با انتهای نوک تیز ، اندازه کوچک ، پر و بال معمولاً نیمه خاکستری و قسمت زیرین بدن روشن تر و حاشیه بال ها سفید است. قیمتی مشابه و یا شاید گرانتر از طوطی های همسان خود دارد.

عروس-هلندی

عروس هلندی در زمان ترس یا هیجان کاکل راست می ایستد اما در حالت آرامش کمی کج است. در قسمت زیرین بال پرنده ماده یک ردیف لکه های زرد رنگ وجود دارد. برخی از انواع عروس هلندی های جهش یافته به رنگ زرد روشن بوده و پرهای دم ماده ها باریک تر است. طول بدن آنها با احتساب طول دم حدود ۳۲ سانتیمتر و وزنشان حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. وزن برخی گونه ها مثل لوتینو حدود ۷۸ تا ۹۰ گرم و وزن برخی گونه های اصلاح نژاد شده ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم است.

رنگ:

رنگهای مختلف عروس هلندی شامل موارد زیر است:

خاکستری: بدن خاکستری با زمینه سفید در بالها ، سر زرد رنگ با گونه های نارنجی و پرهای تاج خاکستری یا زرد دارند و رنگ گونه در ماده ها تیره تر است.

عروس-هلندی

لوتینو: بدن زرد (که می تواند سفید به نظر برسد) و سربا رنگ زرد تیره تر از بدن و گونه های نارنجی روشن در هر دو جنس دارد.

صدفی: بدن خاکستری روشن با زمینه سفید با سر زرد و گونه های نارنجی دارد.

دارچینی: بدن اغلب قهوه ای روشن ، سر زرد و گونه ها نارنجی است.

نقره ای: بسیار شبیه نژاد خاکستری است اما بدن سفید دارد و گونه ی ماده ها کدرتر است.

عروس-هلندی

ابلق: رنگ بدن زرد یا سفید (۷۰٪) و رنگ بالها خاکستری (۳۰٪) عروس هلندی ابلق اصل است که نر و ماده در آن بسیار شبیه هستند.

زرد کمرنگ: رنگی شبیه نژاد صدفی دارد اما صدا تولید نمی کند. در مقایسه با نژاد خاکستری پرهای صورتشان (به جای زرد) سفید و گونه ‌رنگی ندارند.

عروس-هلندی

طول عمر:

طول عمر عروس هلندی بسته به رژیم غذایی و فعالیت بدنی (فاکتورهای اساسی) بین ۱۵ تا ۲۰ سال است اما برخی آن را ۱۰ تا ۱۵ سال می دانند و حتی گزارشهایی از طول عمر ۳۶ ساله ی آنها هم وجود دارد. به طور کلی نحوه ی نگهداری، رعایت اصول بهداشتی و تغذیه مناسب بر کیفیت زندگی و حتی کمیت آن اثر دارد به طوری که حتی در شرایط ایده آل سن این پرنده زینتی می تواند از ۲۰ سال هم بیشتر شود.


: ارسال دیدگاه


     کد امنیتی